Żołnierze Wojska Polskiego w 1953 r. w Korei po raz pierwszy uczestniczyli w międzynarodowych akcjach w celu przywracania i utrzymania pokoju w różnych częściach świata. Później był Wietnam, Laos, Nigeria, Kambodża, Egipt, Syria, b. Jugosławia, b. Republiki Radzieckie, Rwanda, Haiti, Kongo, Zatoka Perska, Afganistan i Irak. 22 listopada 1973 r. Polska podpisała porozumienie z przedstawicielami ONZ, w wyniku którego ponad 800 polskich żołnierzy rozpoczęło udziału w misji UNEF II. Żołnierze garnizonu Jarosław w misje m.in. w Egipcie, Syrii, Libanie, Izraelu oraz byłej Jugosławii i Iraku włączyli się w 1973 r. W 1988 r. Komitet Noblowski parlamentu norweskiego przyznał pokojową nagrodę Nobla Siłom Pokojowym ONZ.
Na jarosławskie obchody tych ważnych dla misji pokojowych uroczystości przybyli m.in. przedstawiciel Biura Posła Mieczysława Golby Jan Żołyniak, dowódca garnizonu Jarosław ppłk Robert Matysek, prezes Związku Inwalidów Wojennych w Jarosławiu Jan Kisiel, a także kombatanci wojskowi i członkowie Stowarzyszenia. Centralnym punktem obchodów rocznicy było złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą, umieszczoną na budynku Klubu Garnizonowego, upamiętniającą udział żołnierzy garnizonu Jarosław w misjach pokojowych. Tablica została odsłonięta w grudniu ubiegłego roku.
Spotkanie prowadził prezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Zbigniew Broś, który przypomniał historię udziału żołnierzy jarosławskiego garnizonu w misjach pokojowych, humanitarnych, szkoleniowych i bojowych. Poinformował także o propozycji nadania statusu weterana misji pokojowych właśnie tym żołnierzom, pomimo tego, że są wśród nich ludzie młodzi. Legitymację członkowską otrzymał sierż. Jacek Kaczmarski - uczestnik Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie. Tak więc Koło w Jarosławiu ma już 50 członków.
Podczas spotkania zaprezentowano pokaz multimedialny i okolicznościową wystawę.