Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Istnieją w życiu wartości obiektywne – ważne jest to, kim jesteśmy

O przesłaniach Zbigniewa Herberta zawartych w jego twórczości mówili wykładowcy Uniwersytetu Rzeszowskiego podczas sesji popularnonaukowej, która odbyła się 2 grudnia 2008 r. w Miejskim Ośrodku Kultury.

Główny organizator sesji - Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu uczciło w ten sposób 10. rocznicę śmierci poety-filozofa. Prezes Towarzystwa Helena Szczepanik podziękowała Burmistrzowi Miasta Jarosławia za sponsorowanie sesji, wydziałowi Kultury, Turystyki i Promocji UM, pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury, Staroście Jarosławskiemu za pomoc organizacyjną, a także nauczycielom i uczniom za udział w tym ważnym wydarzeniu podczas obchodów Roku Zbigniewa Herberta.

Do odczytywania Herberta w nowy sposób zachęcał dr Jan Wolski. Wyjaśniał, że twórczość poety ma głęboką podbudowę autobiograficzną, zwracał uwagę na etyczny wymiar życia człowieka, problematykę wierności i poszukiwanie sensu godnego życia. Wiersze Herberta zawierają swoisty „dekalog" będący instrukcją postaw moralnych. Zachęcał do lektury poezji Zbigniewa Herberta w sposób chronologiczny i całościowy, bo tylko wtedy można ją poznać i zrozumieć, tym bardziej, że poeta bardzo dbał o porządek kompozycyjny każdego zbioru. Postacią sztandarową jest Pan Cogito, czyli „ten, który myśli". Jest do postać w pewnym sensie rozdwojona, która jest też manifestacją filozoficznej postawy Herberta.

Równie ciekawy był wykład dr Alicji Jakubowskiej-Ożóg „Motywy antyczne w twórczości Zbigniewa Herberta".  „Motywy antyczne są tworzywem, a zarazem składnikiem wyobraźni Herberta" - tłumaczyła dodając, że poeta odchodzi od powszechnego pojęcia antyczności. Antyk w twórczości Herberta jest jedynie fragmentem epizodu i warto do niego powracać, aby odnaleźć to, co ważne. Prelegentka zwróciła uwagę na rolę tytułów, które dla poety są niezwykle ważne. Na przykładzie „Domysłów na temat Barabasza" ukazała zastosowany styl biblijny, a także gry i formy językowe. „Lektura Herberta jest rodzajem przygody. Warto potraktować poezję Herberta jako tekst, który mówi coś do mnie osobiście" - zachęcała.

Metafizykę w poezji Herberta, odkrywał dr hab. Zenon Ożóg. „Gdzieś w tej przestrzeni doświadczeń metafizycznych, jest poezja sacrum i poezja filozoficzna. U Herberta wszystko jest metafizyką" - mówił. Cytowane przez dra Ożoga teksty Zbigniewa Herberta (m.in. „Brewiarz")  ukazywały refleksje związane ze zbliżającą się śmiercią i brakiem możliwości  osiągnięcia harmonii. Wniosek jest jeden: człowiek zbyt krótko żyje, aby swoje pragnienia czy też marzenia mógł zrealizować.

Spotkaniu przyświecało hasło z wiersza „Napis": „...we mnie jest płomień, który myśli, i wiatr na pożar i na żagle". W trakcie sympozjum, Aleksandra Winiarska, jedna z laureatek tegorocznego konkursu zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury wspólnie z ministerstwem kultury i dziedzictwa narodowego, przedstawiła dwa wiersze Zbigniewa Herberta: „Domy przedmieścia" i „Artur".

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(03.12.2008 | aktualizacja 03.12.2008 13:46)
dr Jan Wolski
dr Jan Wolski
dr hab. Zenon Ożóg
dr hab. Zenon Ożóg
Helena Szczepanik - prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu
Helena Szczepanik - prezes Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu
Aleksandra Winiarska
Aleksandra Winiarska
Uczestnicy sesji...
Uczestnicy sesji...
...popularnonaukowej
...popularnonaukowej
Rozmowy z wykładowcami | Fot.  Zofia Krzanowska
Rozmowy z wykładowcami
Fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30