Mszy św. koncelebrowanej w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława przewodniczył ks. bp Adam Szal, który nawiązał do „Pieśni konfederatów barskich": Nigdy z królami nie będziem w aliansach, nigdy przed mocą nie ugniemy szyi, bo u Chrystusa my na ordynansach, słudzy Maryi.
Kaznodzieja ks. Marian Rajchel przeprowadził krótką, ale jakże wymowną lekcję historii przypominając ważne daty od bitwy pod Legnicą (1241) i Grunwaldem (1410) zaczynając poprzez obronę Jasnej Góry i śluby Jana Kazimierza (1656), odsiecz wiedeńską (1683), rozbiory Polski, obie wojny, aż do wyboru Papieża Polaka i niepodległości odzyskanej w 1989 r. „Solidarność" to był wspaniały ruch, społeczny, autentyczny, nie sterowany z góry. Cały świat podziwiał i cały świat korzystał - mówił ks. Marian Rajchel. Wspominał też stan wojenny: Takiej mocy dobra diabeł nie mógł przegapić. I natychmiast dochodzi do sądów, do zbrodni, do ścigania, aresztowania, do zamordowania tej ludzkiej solidarności. Udało się zdusić ducha narodu i zapobiec eksplozji dobra na chwilę... A może na dłużej...
Przewodniczący NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek przypomniał, że w naszym regionie 23 osoby zostały aresztowane i skazane wyrokami sądu, około 100 osób internowano w Uhercach, Łupkowie, Załężu, a kobiety w Gołdapi. Podziękował kapłanom za ich pomoc, wsparcie i opiekę. Poinformował też, że 10 października 2008 r. XXII Krajowy Zjazd Delegatów przyznał ks. prałatowi Marianowi Rajchlowi medal „Zasłużony dla NSZZ Solidarność".
Po Mszy św. ks. bp Adam Szal przewodniczył modlitwom o beatyfikację Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, a delegacje Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym, NSZZ „Solidarność", władz miasta i powiatu oraz młodzieży złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem kapelana „Solidarności". Wspólnie odśpiewano znaną patriotyczną pieśń „Ojczyzno ma". Był także wieczór wspomnień.
W godzinach popołudniowych natomiast w auli Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej soliści Miejskiego Ośrodka Kultury, recytatorzy grupy Plast-ter oraz Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław" przedstawili program artystyczny „Prawdo, jesteś jedna...". Głęboko patriotyczne przesłanie spotkało się z zachwytem publiczności. Wszystkim wykonawcom i osobom zaangażowanym w przygotowanie spektaklu podziękował Adam Międlar - prezes Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym. Zwrócił się z prośbą o przekazywanie młodemu pokoleniu prawdy o stanie wojennym i najnowszej historii naszego narodu.
W uroczystości uczestniczyli internowani, a wśród nich Kazimierzem Ziobro - wicemarszałek województwa podkarpackiego, poseł na Sejm RP Andrzej Ćwierz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marian Kozłowski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, starosta Tadeusz Chrzan, członkowie NSZZ „Solidarność" i Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, a także mieszkańcy Jarosławia.
Organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, NSZZ „Solidarność", Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.