Na zaproszenie burmistrza Andrzeja Wyczawskiego do jarosławskiego Ratusza przybyli: prof. Zbigniew Myczkowski - pełnomocnik dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie ds. programów ochrony krajobrazu kulturowego, dr Grażyna Stojak - Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków i jej zastępca Zbigniew Jucha, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie Anna Fortuna-Marek, właściciele zabytkowych obiektów na terenie planowanego parku kulturowego, a także radni, pracownicy muzeum, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, przewodnicy i dziennikarze.
Park kulturowy jest jedną z form oraz sposobów ochrony krajobrazu. Taką formę ochrony przewiduje ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. Park kulturowy może utworzyć rada gminy podejmując stosowną uchwałę, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. W uchwale zostaną określone granice, sposób ochrony, a także zakazy i ograniczenia.
Granice „Parku Kulturowego Zespołu Staromiejskiego oraz Zespołu Klasztornego OO. Dominikanów w Jarosławiu" wyznaczać będzie XVII-wieczny układ urbanistyczny naszego miasta, a więc będzie on obejmował stare miasto, zespół dawnego opactwa benedyktyńskiego, zespół kościelno-klasztorny oo. dominikanów wraz z ul. Dominikańską i z systemem fortyfikacji.
W sposób wyczerpujący formę obszarowej ochrony zabytków, którą jest park kulturowy omówił prof. Zbigniew Myczkowski. Zapoznał zebranych ze stroną formalno-prawną, jaką należy uwzględnić podczas postępowania przy tworzeniu parku kulturowego, a także rolę i znaczenie, jakie park może odegrać w promocji miasta i w rozwoju turystyki. Wysoko ocenił dotychczasowe działania w zakresie ochrony kulturowego dziedzictwa Jarosławia. „Jest to pierwszy krok do uzyskania wpisu na listę pomników historii" - stwierdził prof. Myczkowski.
Główna prezentacja przedstawiona przez Adama Sapetę - koordynatora prac i kierownika zespołu z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie miała na celu ukazanie walorów kulturowych i zabytkowych Jarosławia, a także wytycznych i planowanych kierunków działań prowadzących do zintegrowanej ochrony prawnej najważniejszych, historycznych obszarów miasta. Koordynator przedstawił Plan Ochrony Parku Kulturowego w Jarosławiu i tym samym zachęcił do owocnej dyskusji.
Spotkanie w Ratuszu zostało wzbogacone wystąpieniami pracowników muzeum: Zofii Bieńkowskiej i Krystyny Kieferling, które przedstawiły rozwój urbanistyczny i najcenniejsze zasoby kulturowo-krajobrazowe Jarosławia.
Burmistrz Andrzej Wyczawski wyraził nadzieję, że „fachowo przygotowany dokument i określone w nim priorytety nie pozostaną kolejnym martwym zapisem. Myślę, że park kulturowy będzie funkcjonował i znajdzie zrozumienie wśród właścicieli obiektów zabytkowych i lokalnej społeczności. Plan ochrony parku nie jest wyłącznie po to, by zakazywać, lecz by wytyczać kierunki działań i wskazywać na najcenniejsze elementy jarosławskiego dziedzictwa" .