Inwestycja kosztować będzie 6 mln 365 tys. 828 zł, z czego 60 % (tj. 3 mln 819 tys. 496 zł) zadania sfinansuje Unia Europejska w ramach Priorytetu II-VI Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Działanie 4.1 „Infrastruktura ochrony środowiska" Schemat B - zaopatrzenie w wodę.
Gmina Miejska Jarosław na współfinansowanie zadania w budżecie miejskim przeznacza 2 mln 40 tys. zł.
Projekt miejski otrzymał wysoką ocenę merytoryczną i uplasował się na 6. pozycji w ogólnej wojewódzkiej ocenie. Oczyszczanie z zanieczyszczeń mechanicznych, mikroorganizmów wody pitnej za pomocą filtrów membranowych jest oszczędną i dającą duże efekty metodą, nie stosuje się w niej żadnych dodatków chemicznych. Specjalne pionowe membrany zatrzymywać będą zanieczyszczenia powyżej 0,05 mikrometra. Dotychczas stosowana jest tradycyjna technologia uzdatniania wody pitnej - za pomocą chlorowania gazowego, filtrowania w poziomych filtrach piaskowych ciśnieniowych, która wymaga modernizacji - w ostatnim czasie w Jarosławiu woda pitna skażona była bakterią z rodziny Clostridium właśnie.
„Filtry membranowe dla miejskich wodociągów to kolejna spora inwestycja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, po prowadzonej w 2007/2008 kanalizacji północnej części miasta, a jeszcze wcześniej modernizacji oczyszczalni ścieków. Naprawdę jest się czym cieszyć - kwestia szeroko rozumianej gospodarki wodnej dla naszego miasta staje na przyzwoitym europejskim poziomie" - komentuje burmistrz Andrzej Wyczawski.