Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Zabytki nie pozostaną bez opieki

Ciekawym sposobem na zainteresowanie młodego pokolenia formami ochrony zabytków jest ogólnopolski program „Ślady przeszłości – uczniowie adoptują zabytki”.
 

Inicjatywa Centrum Edukacji Obywatelskiej powstała w 2001 r. i do chwili obecnej przystąpiło do niej ponad 2,5 tys. szkół z całej Polski. Warto podkreślić, że w tym gronie są też szkoły z Jarosławia. Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Św. królowej Jadwigi - realizuje trzy programy, a także Szkoła Podstawowa nr 6 im. Ks. Piotra Skargi i Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej.

Podczas czwartkowego spotkania, 15 stycznia 2009 r., w Stowarzyszeniu Miłośników Jarosławia młodzież z „jedynki" wraz z nauczycielami: Elżbietą Śliwińską i Romanem Różalskim omówili realizowane przez nich projekty. Pierwszy z nich wykonany w roku szkolnym 2006/2007 zatytułowano „Ocalić od zapomnienia". Opieką objęto trzy nagrobki: mjra Leona Czechowskiego, burmistrza Gustawa Adolfa Weissa oraz Brygidy z Juśkiewiczów Modrzejewskiej. Następny rok to kontynuacja „Ocalić od zapomnienia II" - tym razem adopcją objęto groby żołnierzy II wojny światowej. Symboliczny Akt Adopcji Zabytku kończy się wymowną formułą „tak długo żyjemy, jak długo o nas pamiętają"

Uczniowie z PG 1 postanowili także okrywać „Ślady św. królowej Jadwigi w Jarosławiu". Uznali, że są trzy daty niezwykle ważne - te same dni, choć inne lata. Urodziła się 18 lutego 1374 r., również 18 lutego roku 1386 zawarła związek małżeński z Władysławem Jagiełłą, zaś rok później, 18 lutego przybyła do Jarosławia, gdzie przed cudowną pietą Matki Boskiej Bolesnej dziękowała za zwycięstwo pod Stubnem i za przyłączenie Rusi do Polski.

Tegoroczne projekty to kontynuacja dwóch poprzednich: „Ocalić od zapomnienia III" i „Ślady św. królowej Jadwigi w Jarosławiu I". Jest także nowy, któremu nadano tytuł „Nasz dom". Tym razem gimnazjaliści chcą adoptować zabytkowy budynek swojej szkoły. Zwrócili się więc o pomoc w przygotowaniu niezbędnych materiałów, wypożyczenie dokumentów będących w prywatnych zbiorach i wskazanie archiwów.

Realizacja wszystkich projektów łączy się z poznawaniem historii, opracowywaniem gazetek szkolnych i prezentacji multimedialnych, organizowaniem sond ulicznych, konkursów plastycznych i literackich.

Prezes SMJ Józefa Frendo podziękowała uczniom i nauczycielom „jedynki" za ich pasję, a także za to, że w ubiegłym roku brali udział w kweście na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Wśród obecnych na tej ciekawej prezentacji byli nie tylko miłośnicy Jarosławia, ale też dyrektor PG 1 Władysława Macnar oraz dziennikarze.

Zofia Krzanowska
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji UM
(18.01.2009 | aktualizacja 18.01.2009 13:18)
Uczniowie PG 1 z prezes SMJ Józefą Frendo
Uczniowie PG 1 z prezes SMJ Józefą Frendo
Gimnazjaliści odczytują Akt Adopcji Zabyków
Gimnazjaliści odczytują Akt Adopcji Zabyków
Słowa uznania dla uczniów i nauczycieli wyraziła prezes Józefa Frendo - nauczycielka historii
Słowa uznania dla uczniów i nauczycieli wyraziła prezes Józefa Frendo - nauczycielka historii
Nauczyciele PG 1: Elżbieta Śliwińska i Roman Różalski podczas prezentacji
Nauczyciele PG 1: Elżbieta Śliwińska i Roman Różalski podczas prezentacji
Fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31