Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie zakażeń wirusem grypy świń

W związku ze stwierdzeniem wystąpienia przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A H1N1u ludzi w Meksyku i Stanach Zjednoczonych Główny Inspektor Sanitarny wystosował komunikat i zalecenia.

  

KOMUNIKAT GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO W ZWIĄZKU Z WYSTĄPIENIEM PRZYPADKÓW ZAKAŻENIA WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI W USA I MEKSYKU
z dnia 26 kwietnia 2009 r. (godz. 19.00 )


(Źródło: WHO, CDC, ECDC)

Do 26.04.2009 (godz.19.00) CDC potwierdziło 20 przypadków zakażenia człowieka wirusem grypy świń typu A (H1N1) na trenie Stanów Zjednoczonych. 7 przypadków wystąpiło w Kalifornii, 2 w Kansas, 8 w Nowym Jorku, 1 w Ohio, 2 w Teksasie. Trwa dochodzenie epidemiologiczne mające
na celu określenie źródła zakażenia i ewentualną identyfikację kolejnych osób zakażonych.

24.04.2009 Rząd Meksyku poinformował o 3 ogniskach grypy świń typu A (H1N1). W dystrykcie federalnym Meksyku od 18.03.2009 r. zgłoszono 854 przypadki zapalenia płuc w stolicy kraju (Mexico City). 59 z nich zmarło. W San Luis Potossi w środkowym Meksyku stwierdzono 24 przypadki z objawami grypopodobnymi w tym 3 zgony. W Mexicali, w pobliżu granicy z USA stwierdzono 4 przypadki z objawami grypopodobnymi - brak zgonów. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne i dalsze badania wirusologiczne zarówno w Meksyku, jak i USA. Wirus grypy świń typu A/H1N1 wyizolowany w Meksyku i USA nie był wcześniej stwierdzany u ludzi i świń. Z dotychczasowych analiz wynika, że wirus ten jest oporny na amantadynę i rymantadynę, ale wrażliwy na oseltamivir i zanamivir. Wirusy zidentyfikowane w Meksyku i USA są genetycznie identyczne. Większość przypadków wystąpiło u zdrowych i młodych ludzi. Z tego względu, że doszło do zakażenia ludzi wirusem pochodzącym od zwierząt, ze względu na geograficzne rozprzestrzenienie się wirusa, a także nietypowe grupy wiekowe, które zostały dotknięte na zaistniałą sytuację należy zwrócić szczególną uwagę. WHO pozostaje w ścisłym kontakcie z władzami USA, Meksyku i


Kanady w celu dokładnego wyjaśnienia sytuacji. Więcej informacji na temat grypy świń znajdziesz na stronie internetowej GIS w dziale Grypa.


GRYPA ŚWIŃ - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

(Źródło: CDC)

Grypa świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływaną prze wirus grypy typu A. Do tej pory przypadki zakażeń tym wirusem u ludzi były rzadkie, jednakże
potwierdzono możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka. Od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) łącznie stwierdzono 12 przypadków zakażeń wirusem grypy świń u ludzi. Od marca 2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typu A/H1N1. Wystąpiły one w Kalifornii i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne mające m.in. na celu określenie źródła zakażenia.

Co to jest grypa świń ?

Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przez wirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania, jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świń typu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.

Jak dużo jest wirusów grypy świń ?

Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegają zmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków, ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusami pochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, w wyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izoluje się głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1. GRYPA ŚWIŃ U LUDZI

Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń ?

Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniej dochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej na skutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiące się blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzono jednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świń bezpośrednio z człowieka na człowieka.

Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi ?

Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednym przypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.

Jakie są objawy grypy świń u ludzi?

Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tym np. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osób wystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzenie wieprzowiny?

Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić się grypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktów wieprzowych. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanego obróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.

Jak rozprzestrzenia się grypa świń?

Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi na świnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontakt z zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesienia wirusa z człowieka na człowieka.

Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?

Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 są oporne na amantadynę i rimantadynę, natomiast są wrażliwe na oseltamiwir i zanamiwir.

Czy wirus grypy świń H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?

Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego i dlatego też szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą nie zapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.

 

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO DLA OSÓB UDAJĄCYCH SIĘ DO KRAJÓW, W KTÓRYCH STWIERDZONO PRZYPADKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI

Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia ściśle
przestrzegać reżimu sanitarnego, a w szczególności:

- unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Kiedy sam
    jesteś chory zachowuj odpowiednią odległość od innych osób, tak aby chronić je
    przed zachorowaniem,

- jeśli wystąpią u Ciebie objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała,
  osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła), pozostań w domu,
- kiedy kaszlesz i kichasz przykrywaj usta i nos chusteczką. To pomoże zapobiec

  zakażeniu wirusem innych osób,
- myj często ręce wodą z mydłem,
- unikaj dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się gdy

   ludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust).

   Ponadto zaleca się:

- w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie,    

   kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) - natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGO DLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW, W KTÓRYCH STWIERDZONO PRZYPADKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI

W przypadku wystąpienia w okresie około 10 dni od powrotu do kraju objawów chorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ, najbliższego szpitala zakaźnego lub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.

(28.04.2009 | aktualizacja 30.04.2009 15:33)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31