25 kwietnia br., do Polski dotarły: Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Przed świętymi Znakami modliły się wraz z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI miliony młodych ludzi na wszystkich kontynentach.
25 kwietnia, w godzinach porannych Krzyż i Ikona zostały przetransportowane samolotem z Rzymu do Katowic. Następnie zostały przewiezione do Katedry częstochowskiej, gdzie zgromadziła się młodzież akademicka z całej Polski, na swojej dorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Krzyż i Ikona Matki Bożej zostały następnie przeniesione przez studentów w uroczystej procesji z Katedry na Szczyt Jasnogórski. Kolejne stacje pielgrzymki świętych Znaków Światowych Dni Młodzieży odbywać się będą po naszej Ojczyźnie do 29 czerwca 2009 roku. Następnie zostaną zawiezione do Rzymu, by móc wyruszyć do Hiszpanii, która będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w roku 2011.
Program peregrynacji Znaków Światowych Dni Młodzieży
12 maja (wtorek)
17.30 Modlitwa oczekiwania. Nabożeństwo Majowe
18.00 Powitanie Świętych Znaków
18.30 Uroczysta Msza św.
19.30 Stabat Mater Dolorosa - koncert chóru kleryckiego z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu
20.00 Droga Krzyżowa - Droga Światła na jarosławski Rynek, do miejsca pierwszej Kolegiaty
21.00 - 22.00 Adoracja Krzyża i Ikony
13 maja (środa)
9.00 Msza św. dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponad gimnazjalnych oraz studentów
10.30 - 15.00 Adoracja Krzyża i Ikony Matki Bożej przez dzieci i młodzież
uczącą się w szkołach jarosławskich
14.00 Koncert Szkoły Muzycznej w Jarosławiu
15.00 Nowenna do Matki Bożej Śnieżnej
16.00 Przekazanie Znaków ŚDM przedstawicielom diecezji zamojsko-lubaczowskiej
Motywem zorganizowania w Polsce peregrynacji Krzyża Światowych Dni Młodzieży jest - przypadająca 22 kwietnia - 25. rocznica przekazania tego Znaku młodzieży przez Jana Pawła II. Wydarzenie to miało miejsce 22 kwietnia 1984 roku na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia. Jan Paweł II przekazując wówczas Krzyż Roku Świętego młodzieży, powiedział: Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie. Od tego czasu Krzyż przemierzył wielokrotnie wszystkie kontynenty, gromadząc wielkie rzesze młodych pragnących kroczyć za Chrystusem. Przy tym Krzyżu odbyły się wszystkie dotychczasowe Światowe Dni Młodzieży (Rzym, Buenos Aires, Santiago de Compostela, Częstochowa, Denver, Manila, Paryż, Rzym, Toronto, Kolonia, Sydney). W Polsce Krzyż Światowych Dni Młodzieży przebywał po raz ostatni w czerwcu 2003 roku.
Zapraszamy młodzież z duszpasterzami do wzięcia udziału w tym uroczystym wydarzeniu.