W oczekiwaniu na święte symbole burmistrz miasta Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, sekretarz miasta Jan Biłas, mieszkańcy Jarosławia oraz licznie zgromadzona młodzież uczestniczyli w nabożeństwie majowym.
Dokładnie o godz. 18.00 jarosławska młodzież uroczyście wniosła krzyż oraz Ikonę Matki Bożej do świątyni.
Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski witając symbole ŚDM powiedział: W latach 70-tych Jan Paweł II, ówczesny kardynał, przebywał i modlił się w tym właśnie Kościele w Jarosławiu. Po latach gdy w 2000 roku delegacja władz miasta wręczała papieżowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Jan Paweł II powiedział: Jarosław... piękne miasto.
Następnie została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. archiprezbitera Andrzeja Surowca. Homilię wygłosił ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego pytając wiernych: Dlaczego w życiu jest tyle nierozwiązanych problemów, tak dużo zranień, skomplikowanych spraw? Dlatego, że nie następuje prawdziwe spotkanie z Bogiem - takie, które potrząśnie człowiekiem, uporządkuje jego życie. Tego typu spotkanie jest możliwe - trzeba tylko chcieć. Wielu dziś chce uśmiercić niewygodną prawdę Krzyża, uśmiercić Kościół. Nie pozwólmy na to.
Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu kleryków z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, a zaraz po nim Droga Krzyżowa z Kolegiaty na Rynek.
Peregrynacja Krzyża Światowych Dni Młodych wraz z Ikoną Salus Populi Romani w Jarosławiu trwać będzie do środy, 13 maja do godz. 16.00, później nastąpi uroczyste przekazanie Znaków ŚDM przedstawicielom diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Około 40-kilogramowy krzyż, przekazany młodym przez Jana Pawła II, towarzyszy uczestnikom Światowych Dni Młodzieży od 1984 r., a Ikona Matki Bożej dołączyła do niego w 2003 r. Symbole ŚDM opuszczą naszą Ojczyznę 29 czerwca 2009 r. Zostaną zawiezione do Rzymu, następnie do Hiszpanii - gospodarza Światowych Dni Młodzieży w 2011 roku.