9 czerwca 2009 r. w Katolickim Centrum Kultury w Jarosławiu odbyła się uroczysta sesja naukowa poświęcona twórczości Juliusza Słowackiego.
Organizatorem wydarzenia była dyrekcja i społeczność uczniowska Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Jarosławiu, którego patronem od 2004 r. jest Juliusz Słowacki.
Wydarzenie poprowadziła dr Maria Żak, dyrektor szkoły.
Na spotkanie przybyli miłośnicy poezji wieszcza narodowego, jednego z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturga i epistolografa.
Studium twórczości Juliusza Słowackiego cieszyło się dużym zainteresowaniem jarosławskiej młodzieży, która w skupieniu wysłuchała dwóch interesujących wykładów, poprowadzonych przez znawców życia i twórczości poety.
Dr Mariusz Chrostek z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonał analizy dwóch tekstów. Przybliżył wątki autobiograficzne Juliusza Słowackiego. Nawiązał do poematu „Godzina myśli". Tekst został napisany w 1833 r. podczas pobytu poety w Genewie. Następnie omówił poemat dygresyjny „Beniowski". Dzieło miało być rozrachunkiem autora z Adamem Mickiewiczem.
Kolejny wykład autorstwa prof. dr hab. Ewy Jaskółowej z Uniwersytetu Śląskiego pt. „Dwudziestowieczne czytanie Słowackiego", wskazał na ponadczasowy charakter twórczości wielkiego poety. Profesor przeprowadziła studium twórczości Juliusza Słowackiego z punktu widzenia współczesnego odbiorcy.
Młodzież z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych wykonała ciekawy spektakl artystyczny pt. „Słowackiego widzenie przyszłości".
W przerwach pomiędzy wykładami Adrian Sikora - uczeń ZSLiT, grając na gitarze recytował wiersze: „Dajcie mi tylko jedną ziemi milę" oraz „Smutno mi Boże".