Nasz miły gość, w sposób niezwykle ciekawy przybliżył tę wiedzę.
Podczas spotkania dowiedzieliśmy się m.in.: co rozumiemy pod pojęciami: „ochrona zabytków", „zabytek", jakie są formy ochrony konserwatorskiej i kryteria podziału zabytków, jak dzielą się te „skarby"? A dzielą się na zabytki nieruchome, ruchome, archeologiczne i zabytki przyrody. Wszystkie one stanowią zasoby dziedzictwa narodowego i podlegają ochronie na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca 2003r.
Utrzymanie obiektu w dobrym stanie wymaga specjalnych zabiegów konserwatorskich.
Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy historii przebiegu prac konserwatorskich prowadzonych przy gotyckich obrazach tablicowych z kościołów w Tuligłowach i Nowosielcach Przeworskich. Dowiedzieliśmy się, że prace konserwatorskie są bardzo żmudne, długotrwałe i niosą ze sobą wielkie emocje. Jest to też okazja do kontaktów, czasem z bardzo interesującymi ludźmi i ich powiązaniami z odnawianym zabytkiem. Za każdym skarbem kultury stoi ciekawa, czasem skomplikowana historia.
Obejrzeliśmy bardzo interesującą prezentację medialną dostępną na stronie internetowej Urzędu Miasta obrazującą, rozpoczęty już proces renowacji zabytków naszego miasta i przywrócenia mu dawnej świetności, wzbogaconej elementami nowoczesności w postaci efektownych podświetleń.
Niewątpliwie zmiany w wizerunku miasta dostrzegane już dzisiaj - to zasługa Włodarzy Miasta, a w szczególności Burmistrza Miasta p. Andrzeja Wyczawskiego, który dokłada wszelkich starań, aby nasze miasto przybrało godny mu wygląd, o czym z uznaniem mówiła p. Jadwiga Stęchły.
Spotkanie, to było bardzo interesujące. Prowadziła je p. Elżbieta Śliwińska, która od kilku lat, wraz z uczniami, realizuje ogólnopolski program „Ślady przeszłości - Uczniowie adoptują zabytki". Zdobyta wiedza pozwoli nam na inne, bogatsze spojrzenie na zabytki - skarby narodu i Ziemi, nie tylko podczas nachodzących wakacji.