Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski i Archiprezbiter Andrzej Surowiec. Gości powitała Kustosz Muzeum Narodowego w Przemyślu Grażyna Stojak, która jako historyk sztuki dokonała recenzji prac artystki, które zamieszczone są w pięknie wydanym katalogu, z okazji 15 lat działalności twórczej Agaty Woźniak-Niemkiewicz. Wernisaż uświetnił koncert fortepianowy w wykonaniu Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej oraz tenora Marka Wiatra.
Zdaniem Grażyny Stojak (patrz cyt.):
"Niepowtarzalny świat obrazów Agaty Woźniak-Niemkiewicz to kraina na swój sposób magiczna…
…Życie Agaty Woźniak-Niemkiewicz dzieli się na pół - a ściślej, na dwie malarskie połowy: na część konserwatorską i działalność artystyczną. Każda z tych części nie jest wolna od wzajemnej zależności. Jedna jest sensem życia, a druga - radością istnienia. Razem tworzą całość. Sens życia zawodowego drzemie w realizacjach konserwatorskich. Piękna to, choć trudna i uduchowiona praca, której istota polega na tym, aby nie tylko przywrócić zniszczony obraz do kultu religijnego, ale także tkwi w tym, by umieć wyczuć ten margines malarskich możliwości i nie zetrzeć pierwotnego charakteru dzieła sztuki….
Agata Woźniak-Niemkiewicz należy do tych konserwatorów, którzy prócz pracy przy renowacji zabytków, znajdują swoje miejsce w twórczości artystycznej. Nawiązując do doświadczeń dawnych mistrzów, zwłaszcza barokowych twórców holenderskich , hiszpańskich i francuskich, artystka stara się pokazać realny sens wszystkiego, co istnieje…Wydobywa światło z wnętrza każdej istoty żywej i pojedynczej rzeczy. We wszystkim dopatruje się własnej wewnętrznej energii, która emanuje na zewnątrz. Ręka artystki, wiedziona doświadczeniami duchownego mistrza francuskiego Georgesa de La Tour'a, wyraża tę wewnętrzną świetlistość poprzez grę światłocienia, która doskonale jest widoczna na tle konturów….
….holenderskie martwe natury są inspiracją niejednego obrazu Agaty Woźniak-Niemkiewicz. Cała seria martwych natur ukazana jest w mrocznym, rozproszonym świetle piwnicznym, gdzie na grubym blacie stołu bez okrycia obrusem ustawione są asymetrycznie zbudowane bukiety kwiatów obfitujące w szczegóły, rośliny ułożone w wyszukanych rzeźbionych wazonach, a także wieloelementowe kompozycje nie stroniące od teatralności, w których każdy element ma własną grafikę, miejsce…i treść."
Wystawa potrwa do 25. lutego br.. Zapraszamy do zwiedzania w godz. 10.00 - 16.00. Wszystkich miłośników i koneserów sztuki serdecznie zapraszamy w imieniu artystki.
Spis prac wybranych
Malarstwo /wybrane obrazy/:
1."Trzy Gracje", 1992, tech.. olejno-żywiczna, płótno,101x93 cm
2."Srebrny Dzban", 1997, tech. olejno-żywiczna, płótno, 140 x 110 cm
3."Trzy róże", 2004, tech. olejno-żywiczna, płótno, 50 x 38 cm
4. "Kiedyś czajniczek", 2004, tech. olejno-żywiczna, 19 x 25 cm
5."Konstelacja", 2004, tech. olejno-żywiczna, 50 x 65 cm
Rysunek /wybrane/:
"Muszelka i trzy Gracje", 2004, rys. tech. własna/mieszana, karton 100 x 70 cm "Cisza", 2004, rys. tech. własna/mieszana, karton 100 x 70 cm "Samotność", 2002, rys. tech. własna/mieszana, karton 100 x 70 cm "Dojrzałość", 2003, rys. tech. własna/mieszana, karton 100 x 70 cm "Śpiący Łukasz", 1985, rys. ołówkiem, karton 29,5 x 42 cm