Wtorkowy wieczór XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Pieśń Naszych Korzeni miał dwie odsłony: o 20.00 odbył się koncert pod gołym niebem - na Rynku, natomiast o 23.00 w kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława odbyło się spotkanie na liturgii Gregoriańskiej Wigilii w uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej.
Spektakl muzyczny - poetycką opowieść opartą na baśni J. Ch. Andersena „Królowa Śniegu" w wykonaniu zespołu Antiqua More przyjęto bardzo ciepło. Zespół tworzą młodzi ludzie, głównie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu. Zespół został kilkukrotnie uznany i nagrodzony na m.in. Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM w Kaliszu (w 2009 r. Grand Prix), Międzynarodowym Festiwalu Kultury Dawnej „Wspólne Dziedzictwo Kultury" w Malborku. Występujący od 9 lat w zespole pod kierunkiem Katarzyny Chmielewskiej i Grażyny Błochowicz zafascynowani są w dużej mierze muzyką i tańcem okresu renesansu. Tancerzom towarzyszył zespół instrumentalny „Juvenales Anime" grający na kopiach dawnych instrumentów (kornamuza, lutnie, viola da gamba i in.).
Przesłanie baśni Andersena - o pokonaniu zła siłą dobroci i miłości jest przewodnim tematem całego spektaklu, gościnnie na scenie wystąpił Jacek Hałas artysta muzyk, wystawiający swoje projekty muzyczne w całej Europie, zafascynowany tańcem korowodowym, tradycjami wędrownych śpiewaków, autor i realizator wielu projektów artystycznych i teatralnych (np. Teatr Cinema). Lira korbowa - to instrument, z którym najczęściej występuje.
Festiwal jarosławski ma swoją renomę, mimo braku rozgłosu i kampanii reklamowych, znajduje zawsze swoich odbiorców, sympatyków i nie boi się zagłuszenia przez inny rodzaj kultury. Ładunek, jaki niesie za sobą i specyficzny klimat koncertów, warsztatów, spotkań przez cały festiwal tydzień powoduje, że wrażenia po koncertach zostają długo w pamieci...