Marcel Pérès - to francuski wykonawca i badacz muzyki średniowiecznej, założyciel zespołu Organum, z którym podejmował szereg autorskich programów badawczych i nagrań. Dorobek zespołu jest bardzo ważnym materiałem poznawczym na temat chorału gregoriańskiego, wpływów bizantyjskich na muzykę średniowieczną. Poglądy Pérèsa na muzykę dawną są potwierdzeniem przenikania chorału zachodniego i wpływów bizantyjskich. Wpływy te Pérès odzwierciedla w charakterystycznym śpiewie: intonacji, modulacji dźwięków. Ta ornamentyka wschodnia może trochę zaskakiwać, ale ma ona swoje źródło w długoletnich badaniach.
Na zakończenie festiwalu jarosławskiego, Pérès kierował kilkudziesięcioosobowym chórem festiwalowym, odtwarzając XIV-wieczną mszę kompozycji Guillaume'a Machaut'a. Dzieło to poddawane było szerokim badaniom w XX w., jest to najwcześniejsze nie anonimowe dzieło średniowieczne.
Tradycją festiwalu Pieśń Naszych Korzeni jest tworzenie przez uczestników chóru i wspólne wykonanie jednego koncertu, tak było i tym razem.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni jest Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu, Gmina Miejska Jarosław od początku wspiera tę inicjatywę, będąc jednym z jej poważnych sponsorów. „Pieśń Naszych Korzeni to unikatowe na skale międzynarodową dzieło artystyczne i kulturalne, ma ono dla naszego miasta ogromne znaczenie" - potwierdza burmistrz A. Wyczawski.
Festiwal został symbolicznie zamknięty przez dyrektora artystycznego Macieja Kazińskiego, gospodarz świątyni - ks. prałata Marian Bocho serdecznie zaprosił i wykonawców i słuchaczy na kolejną przyszłoroczną edycję - jak zwykle pod koniec sierpnia.
Festiwal dla koneserów i znawców muzyki dawnej to rodzaj warsztatów, możliwość przebywania w gronie osób zajmujących się tym samym, natomiast dla innych uczestniczenie w koncertach to forma poznawania tej mało popularnejmuzyki.
Fotografie z niedzielnej Mszy św. gregoriańskiej na: