„Jarosław, to miasto, które jako pierwsze w tak profesjonalny sposób podeszło do zagrożeń, geologicznych. Dzięki temu udało się uniknąć katastrofy budowlanej" - powiedział dr inż. Zdzisław Kohutek, członek zespołu naukowego z Akademii Górniczo-Hutniczejw Krakowie, który to przez okres czterdziestu lat prowadził prace i nadzór nad stanem zabytków jarosławskiego Starego Miasta.
Jarosławskie kamienice posiadają dwu i trzykondygnacyjne podziemia, w których gromadzona przez lata woda w połączeniu z podłożem lessowym doprowadzała do wypłukań i pęknięć. Naszej starówce groziła katastrofa budowlana. Jak podaje Stefan Jóżkiewicz, powołanie zespołu i podjęcie decyzji o pracach ratowniczych nastąpiło w ostatnim dla zabytków momencie. Konieczne prace ratunkowe prowadzone były już od 1956 r. do 1998 r. Ratowanie jarosławskiej Starówki było pionierskim rozwiązaniem, prace więc prowadzone były bardzo ostrożnie, brakowało wzorców w postępowaniu z takimi problemami.
W dniu dzisiejszym honorowe Złote Odznaki „Za Zasługi dla Miasta" Jarosławia podczas sesji Rady Miasta otrzymali członkowie ówczesnego zespołu naukowego. Znaleźli się wśród nich: doc. dr inż. Stanisław Ropski - odznakę odebrała wdowa po nieżyjącym, dr inż. Stefan Jóżkiewicz, dr inż. Zdzisław Kohutek, dr inż. Ryszard Czekajowski, mgr inż. Czesław Kwieciński.