Zbigniew Trześniowski w swojej twórczości porusza się po świecie legend, tych regionalnie nam bliskich, bo przeworskich, łańcuckich, leżajskich oraz jarosławskich. Na spotkaniu nie tylko promował swoją nową książkę pt. Od Rzeszowa. Legendy i opowieści regionu rzeszowskiego, ale przede wszystkim starał się przybliżyć młodzieży, czym jest legenda, jej wartości poznawcze oraz wpływ na rozwój wyobraźni.
Uczniowie mieli możliwość wykazać się przed znawcą legend i wysłuchać jego cennych uwag. W kilkuosobowych grupach przedstawili wcześniej przygotowane prezentacje multimedialne, których tematem wiodącym stała się Historia miasta w legendę zaklęta. Była to jedna z propozycji interdyscyplinarnego projektu edukacyjnego, prowadzonego przez Beatę Bałendo - polonistkę PG 3 wśród gimnazjalistów klasy II a.
Liczną grupę uczestników spotkania przywitała dyrektor gimnazjum Ewa Jankowska oraz Beata Michałuszko - kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu /Filia w Jarosławiu.
Fragmentom o cudownej figurze MB Bolesnej, królowej Jadwidze, czy historii trasy podziemnej w Jarosławiu przysłuchiwali się zaproszeni goście m.in.: Ryszard Nykun - prezes Jarosławskiego Towarzystwa Przewodników i Pilotów Wycieczek wraz z uczniami klasy o profilu turystyka i rekreacja z Zespółu Szkół Ekonomicznych, Wiktor Szajowski - inspektor Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Miasta oraz nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele mediów.
Na zakończenie Bartosz Kuźniar zaprosił do zapoznania się z wydawnictwami regionalnymi Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie, który to instytut wydał również książki Zbigniewa Trześniowskiego.
Dorobek Zbigniewa Trześniowskiego to m.in.:
„Ditko spod kamiennego mostu" (1992),
„Włodarze przedmiejskich łanów" (2000),
„W zakamarkach Łańcuckiej okolicy" (2002),
„Ludzie z Nawsia" (2003),
„Sport w Łańcucie" (2004),
„Wokół Tyczyńskiego wzgórza. 640 lat Tyczyna (1368-2008)" (2007),
„Od Rzeszowa... Legendy i opowieści regionu rzeszowskiego" (2008).
Dokonania autora zostały docenione przez Ministra Kultury i Sztuki RP, który przyznał mu Złotą Odznaką „Za opiekę nad zabytkami" (1999), otrzymał także Nagrodę I Stopnia im. Franciszka Kotuli (Rzeszów 2002).