Przygotowania do jubileuszu trwały ponad półtora roku. Z tej okazji powstał Komitet Organizacyjny, którego przewodniczącym został Jarosław Pagacz oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum. Trwały również prace nad wydaniem publikacji pn. 125 lat I Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu, którą wsparł Urząd Miasta Jarosławia i Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.
Dzięki akcji informacyjnej zakrojonej na szeroką skalę szkoła starała się nagłośnić wydarzenie oraz dotrzeć do jak największej liczby absolwentów. Efektem wytężonej pracy był udział w obchodach ponad 1500 osób, wśród których znaleźli się goście z całej Polski i zagranicy.
Pierwszego dnia obchodów (9 października) została odsłonięta tablica pamiątkowa prof. Mieczysława Lechickiego oraz otwarto czasową wystawę, poświęconą historii placówki, którą można oglądać przez najbliższych kilka tygodni w auli, na I piętrze.
Główne uroczystości rozpoczęły się dzień później (10 października) od Mszy św. w jarosławskiej kolegiacie, po której jej uczestnicy przeszli w pochodzie do Miejskiego Ośrodka Sportu i z Rekreacji na akademię okolicznościową. Uczestniczyło w niej zacne grono absolwentów - najliczniej roczniki 50., 60. i 70. Obecni byli również zaproszeni goście: ks. bp Jerzy Mazur, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich - Marszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, Podkarpacki Kurator Oświaty Jacek Wojtas, przedstawiciele władz powiatowych na czele ze starostą Tadeuszem Chrzanem; Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski, Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny, byli dyrektorzy „Kopernika" i emerytowani nauczyciele, duchowieństwo, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciele instytucji, związków zawodowych i mediów. Sala wypełniona była po brzegi.
Gospodarz spotkania, dyrektor I LO Zbigniew Tabor powitał wszystkich kierując wiele ciepłych słów do absolwentów, przypominając również osiągnięcia szkoły na przestrzeni jej 125-letniej działalności. Wśród wielu słów uznania składanych przez gości na ręce dyrektora, burmistrz Andrzej Wyczawski podkreślił zasługi kadry pedagogicznej, która z pasją i oddaniem dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą, co owocuje zdobywaniem bez problemu przez absolwentów „Kopernika" indeksów na wymarzone kierunki studiów. Kardiolog prof. dr hab. med. Piotr Podolec wyznał, że nie przeżywał tak swojego wystąpienia przed szerokim audytorium w Waszyngtonie, jak tu w Jarosławiu, a Józef Hawryło - emerytowany dyrektor szkoły po wystąpieniu otrzymał owacje na stojąco. Trudno się dziwić, skoro jeden z absolwentów, w publikacji wydanej z okazji 125-lecia szkoły napisał: Na Jego wykładach po raz pierwszy zrozumiałem, że matematyka ma więcej wspólnego z poezją niż z rachunkami.
Po wystąpieniach i odznaczeniach zasłużonych nauczycieli przyszedł czas na program artystyczny. Śpiewom i recytacjom towarzyszyła projekcja archiwalnych fotografii - wydarzeń historycznych, postaci zmarłych nauczycieli, tego co i jak zmieniało się w szkole. Raz absolwenci reagowali uśmiechem, innym razem spoglądali ze wzruszeniem, a czasem milczeli. Spontanicznie okazywane emocje chyba były najlepszym wyrazem uznania dla młodych ludzi zaangażowanych w ten spektakl. Po nim odbyły się spotkania klasowe, natomiast wieczorem ponad 900 absolwentów bawiło się na balu.
Ostatniego dnia jubileuszu tj. 11 października o godz. 10.00 uczestnicy zjazdu złożyli kwiaty na grobach Zmarłych Profesorów i Kolegów.
Kiedy jeszcze jubileusz 125-lecia "Kopernika" był w planach, organizatorzy obawiali się, że po obchodach 100-lecia szkoły nie będą w stanie przygotować podobnej uroczystości. Obawy były bezpodstawne, ponieważ tegoroczny jubileusz na długo pozostanie w pamięci absolwentów, ze względu na wyjątkowy czas spotkań z kolegami i nauczycielami, ale również ze względu na organizację.
Gratulujemy i życzymy kolejnych jubileuszy!