Na spotkanie przybyła córka sławnego jarosławianina Jadwiga Spiradek, wraz z mężem i synem, rodziny wojskowe, żołnierze z Garnizonu Jarosław oraz z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, Joanna Mordarska Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Jarosławia, przedstawiciele stowarzyszeń kultywujących tradycje patriotyczne - wśród nich Zofia Garczyńska Prezes Związku Sybiraków Oddział w Jarosławiu.
Powróciły wspomnienia o autorze, zabrzmiały dynamiczne żołnierskie pieśni wyrażające smutek a zarazem emanujące optymizmem. Wśród nich: „Czerwone słoneczko", „Wojskowy blues", „Gdy nasi chłopcy maszerują", „Po ten kwiat czerwony"...
Popularny przebój pióra Michała Zielińskiego, pt. „Serce w plecaku", z łatwością wpadający w ucho, w czasie wojny i okupacji porywał serca wielu żołnierzy walczących za Ojczyznę na wszystkich frontach, a tego wieczoru porwał serca publiczności. Jest w nim nuta optymizmu, pierwiastek miłości, tęsknoty oraz wiary w szczęśliwy powrót. Utwór pod kierownictwem instruktora wokalnego Magdaleny Skubisz wykonali wszyscy wykonawcy koncertu, a wśród nich: Melania Cieślińska, Klaudia Buryło, Sabina Łatka, Bartłomiej Mnich, Diana Dobosz, Dominika Nazar, Justyna i Mata Tyl, i Daniel Lipiec.
Program artystyczny poprowadziła Teresa Łobacz, kierownik biblioteki w Klubie Garnizonowym. Oprawę poetycką zapewniła Weronika Ślusarz.
Po spotkaniu goście oglądali wystawę fotografii i dokumentów Michała Zielińskiego, udostępnionych dzięki uprzejmości Jego córki. Zainteresowani mogli wpisać się do okolicznościowej księgi pamiątkowej.
Organizatorem tego wydarzenia kulturalnego był Klub Garnizonowy. Program poświęcony Michałowi Zielińskiemu przygotowała kadra instruktorska z Klubu Garnizonowego z Teresą Łobacz na czele.
Warto dodać, że na frontowej elewacji budynku Klubu Garnizonowego znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona Michałowi Zielińskiemu, twórcy „Serca w plecaku". W roku bieżącym została odrestaurowana dzięki dofinansowaniu z budżetu Gminy Miejskiej Jarosław.
Wspomnienie o Michale Zielińskim(1905-1972).
Był podoficerem Wojska Polskiego, członkiem orkiestry wojskowej w Truskawcu w latach 1926-1939, autorem wierszy о tematyce wojskowej. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej, następnie walk II Armii Wojska Polskiego. Jako ochotnik otrzymał z komisji wojskowej przydział do 3 Pułku Piechoty Legionów, który wówczas stacjonował w Jarosławiu (obecnie osiedle Pułaskiego).
Po wojnie zamieszkał w Jarosławiu, gdzie był nauczycielem w szkole muzycznej. Jego wiersze ukazały się w 1978 roku w zbiorze pt. "Serce w plecaku". Piosenka pod tym samym tytułem ukazała się znacznie wcześniej, bo w 1933 r. Autor napisał wiersz na konkurs ogłoszony przez gazetę "Żołnierz Polski". Po dokonaniu korekty i dodaniu refrenu dołączył go do skomponowanej przez siebie melodii. Piosenka zaczęła rozpowszechniać się, а prawdziwą popularność mosiągnęła w latach drugiej wojny światowej.
Serce w plecaku
Słowa i muzyka: Michał Zieliński
Z młodej piersi się wyrwało
w wielkim bólu i rozterce
i za wojskiem poleciało
zakochane czyjeś serce.
Żołnierz drogą maszerował,
nad serduszkiem się użalił,
więc je do plecaka schował
i pomaszerował dalej.
Tę piosenkę, tę jedyną,
śpiewam dla ciebie dziewczyno.
Może także jest w rozterce
zakochane twoje serce ?
Może beznadziejnie kochasz
i po nocach tęsknisz, szlochasz ?
Tę piosenkę, tę jedyną,
śpiewam dla ciebie dziewczyno.
Poszedł żołnierz na wojenkę
poprzez góry, lasy, pola...
z śmiercią razem szedł pod rekę
taka jest żołnierska dola.
I choć go trapiły wielce
kule, gdy szedł do ataku,
żołnierz śmiał się, bo w plecaku
miał w zapasie drugie serce.
Tę piosenkę, tę jedyną...