Klasztor Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu kryje wiele tajemnic i ciekawostek historycznych, jedną z nich jest do niedawna zapomniany kamień - pomnik upamiętniający 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918. Historia tego kamienia jest niezwykła, ponad 80 lat temu trafił do ogrodów klasztornych przywieziony przez uczennice jarosławskich szkoły z Gór Świętokrzyskich.
W latach okupacji z oczywistych powodów został schowany - w latach osiemdziesiątych XX w. odnaleziony najprawdopodobniej przez inż. arch. Edwarda Makowieckiego. Do tego czasu kamień leżał w zapomnieniu pod murem klasztornym, siostry przeniosły go do ogrodu. Gimnazjaliści w roku ubiegłym włączyli się w projekt edukacyjny „Ślady przeszłości - uczniowie adoptują zabytki" - i z programem pt. „Zapisane na papierze, wyryte w kamieniu: ocalić od zapomnienia" podjęli się pracy nad odnową i wyeksponowaniem pamiątkowego kamienia oraz utrwalili ponad 90 listów legionistów, napisanych do sióstr po pobycie w szpitalu polowym prowadzonym w klasztorze sióstr niepokalanek w Jarosławiu w latach 1915-1917. Listy są w archiwum klasztornym, natomiast jego fotokopie są w tej chwili udostępnione wszystkim chętnym. Najcenniejszy z nich stanowi list Marszałka Józefa Piłsudskiego (jeszcze jako brygadiera).
Jak podaje siostra Lidia Świerz - dyrektor gimnazjum i opiekun projektu, wsparcia w pozyskiwaniu funduszy na opracowanie projektu i wykonanie pomnika udzieliła prof. Janina Marciak-Kozłowska - wychowanka szymanowskiej szkoły sióstr niepokalanek. Kamień został oczyszczony, projekt pomnika z kamieniem w centrum wykonał Dariusz Jasiewicz.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 20 października, uczestniczyli w nim kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Janusz Krupski, prof. Janina Marciak-Kozłowska, poseł Andrzej Ćwierz, burmistrz Andrzej Wyczawski, sekretarz miasta Jana Biłas, radni RM Jarosławia, w tym wiceprzewodniczący Jarosław Pagacz i przewodniczący komisji oświaty Antoni Lotycz, Andrzej Buczek - przewodniczący NSZZ „S" Regionu Ziemia Przemyska, Dariusz Jasiewicz - wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, które objęło patronatem szkolny projekt, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji społecznych, reprezentacje szkół, poczty sztandarowe.
Oficjalnego odsłonięcia pomnika dokonał burmistrz Andrzej Wyczawski oraz przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Niepokalanek matka Wawrzyna Chwedoruk. Kontynuacją uroczystości była msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. prałata płk. Tomasza Anisiewicza z udziałem jarosławskiego duchowieństwa na czele z archiprezbiterem ks. prałatem Andrzejem Surowcem.