Medalem Pro Memoria nadawanym przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uhonorowano burmistrza Andrzeja Wyczawskiego, prezydenta Przemyśla Roberta Chomę, Prywatną Szkołę Sióstr Niepokalanek im. bł. Matki Marceliny Darowskiej, Stowarzyszenie Pomocy Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Awans pośmiertny nadano Tadeuszowi Zielińskiemu. Uroczystej dekoracji dokonał minister Janusz Krupski - kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w towarzystwie prof. Janiny Marciak-Kozłowskiej.
Mszy św. w intencji Ojczyzny przewodniczył ks. prałat płk Tomasz Anisiewicz, przy ołtarzu modlili się również: ks. prałat Andrzej Surowiec, ks. prałat Edward Chmura, ks. prałat Władysław Janeczko, kapelan klasztporu ks. Kazimierz Gadzała oraz ks. Wiesław Dziwik.
Udekorowanie poprzedził spektakl teatralny WOLNOŚĆ w wykonaniu gimnazjalistów opracowany pod kierunkiem polonistki s. Lidii Świerz nawiązywał do bolesnej historii Polski i odpowiedzialności narodu polskiego za jej przebieg.
- W pięknym Jarosławiu pamięta się o walkach w XIX i XX wieku o niepodległość Polski, ogromną rolę odegrały na tej ziemi siostry niepokalanki. Tradycję kultywują także inni - jak Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia i Fundacja Pomocy Edukacyjnej. Nie zapominacie o swojej przeszłości, żyje ona w was i to jest piękne - powiedział Janusz Krupski.
- Nie jestem przekonany, czy ten honor należy mi się w pełni, bo wspólnie z radnymi podejmujemy wiele działań na rzecz kultywowania najnowszej historii naszego kraju i narodu - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.
Gospodarzem uroczystości był klasztor sióstr niepokalanek w Jarosławiu, wręczenie medali było kontynuacją wcześniejszych wydarzeń - odsłonięcia i poświęcenia kamienia ŻYJE POLSKA 1918-1928. Uczestniczyli w niej uczniowie i nauczyciele Prywatnej Szkoły Sióstr Niepokalanek, matka generalna zakonu s. Wawrzyna Chwedoruk, siostra przełożona jarosławskiego klasztoru Elżbieta Kudłacz, burmistrz Andrzej Wyczawski, sekretarz miasta Jan Biłas, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, radni: Antoni Lotycz, Jan Gilowski Adam Halwa, Alicja Pelc, Bożena Łanowy, Marian Żołyniak, Marian Janusz, poseł Andrzej Ćwierz, Andrzej Buczek - przewodniczący NSZZ „S" Regionu Ziemia Przemyska, kurator oświaty Jacek Wojtas, Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży im. H. i T. Zielińskich z prezesem Stanisławem Kiełbowiczem, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia z wiceprezesem Dariuszem Jasiewiczem, Związek Sybiraków z prezes Zofią Garczyńską, Związek Inwalidów Wojennych z prezesem Janem Kisielem, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej z Julianem Płoskoniem, poczty sztandarowe, Kompania Honorowa Wojska Polskiego.
Medal Pro Memoria nadawany jest od 2005 roku osobom i instytucjom w uznaniu zasług w utrwalaniu pamięci o ludziach i czynach w walce o niepodległość Polski podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu.
Tadeusz Zieliński został pośmiertnie awansowany jako oficer WP zamordowany w Katyniu. Awans odebrał przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Dzieci i Młodzieży im. H. i T. Stanisław Kiełbowicz.