Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2009 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

VIII Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego

24 października 2009 r. o godz. 10.00 w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu miało miejsce uroczyste podsumowanie VIII Regionalnego Konkursu Recytatorskiego i Poetyckiego im. J. Hordyńskiego.

Konkurs obejmował kategorie: recytacja i debiut poetycki. W kategorii recytacja uczestnik konkursu miał zaprezentować dwa wybrane utwory: jeden autorstwa Jerzego Hordyńskiego i jeden Janusza Szubera natomiast w kategorii debiut poetycki uczestnik zobowiązany był do przesłania do organizatorów konkursu swoich tekstów (maksymalnie trzech) spośród których komisja wyłoniła najlepszych.

 

Komisja konkursowa w składzie: Stanisława Szim - Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oddział w Jarosławiu, Krystyna Trojanowska - Centrum Kulturalne w Przemyślu, Jadwiga Dyr - Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oceniła 19 nadesłanych prac, z których wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji konkursu w kategorii debiut poetycki.

W grupie uczniów szkół gimnazjalnych przyznano:

I miejsce Gabrieli Stefanowicz z ZS w Rokietnicy za dwa zgłoszone wiersze „Księżniczka" i  „Dzieci Holocaustu",

II miejsce Ewie Pałędze z ZS w Piwodzie za wiersz „Drzewo",

III miejsce Krystianowi Kameckiemu z ZS w Rokietnicy za wiersze „Nieśmiertelna" i „Prawda".

Wyróżnienia otrzymały: Magdalena Gaweł z ZS w Rokietnicy za wierz „Wątpliwości" i Izabela Radoń z ZS w Rokietnicy za wiersz „Magia domu".

W grupie uczniów szkół ponadgimnazjalnych przyznano:

I miejsce Jakubowi Całce z ZS Rolniczych w Zarzeczu za trzy nadesłane wiersze: „Krzyk miłości", „Nocne cierpienia", „Jej oblicze",

II miejsce Aleksandrze Cencora z LO w Lubaczowie za wiersze: Krzesło" i „Ta róża",

III miejsce Adriannie Olejarce z I LO w Jarosławiu za wiersze: „Nie ma, nie będzie" i „Gołąb".

Wyróżnienia otrzymały: Agata Kądziołka za wiersz „Kocham" i Magdalena Barłóg z za wiersze „Niesprawiedliwe" i „Czas"  uczennice z ZSOiZ w Przeworsku.

W grupie osób dorosłych nagrodę otrzymał Arkadiusz Stosur z Nowego Sącza za tryptyk poetycki: „świat-skarby", „świat-woda", „świat-niebo".

Komisja konkursowa w składzie: Stanisława Szim - Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza oddział w Jarosławiu, Krystyna Trojanowska - Centrum Kulturalne w Przemyślu, Elżbieta Tkacz - Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry  w Jarosławiu oceniła 46 prezentacji w kategorii recytacja.

W  grupie uczniów szkół gimnazjalnych:

I miejsce zajęła Ewa Pałęga z ZS w Piwodzie,

II miejsce egzeqwo przyznano: Katarzynie Strohbach - PG Nr 1 w Jarosławiu i Karolinie Bernatek - z Przemyśla,

III miejsce egzeqwo otrzymali: Aleksandra Cyrul z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu i Paulinie Ruchała z ZS w Ujeznej.

Wyróżnienia otrzymali: Sylwia Januszczak z ZS w Rakietnicy, Krystian Kamecki z ZS w Rokietnicy, Anna Gaziarz z PG Nr 1 w Jarosławiu, Dominik Wietrzyk z ZS w Piwodzie, Agnieszka Zastawna z ZS w Jarosławiu.

W grupie uczniów szkół ponadgimnazjlanych komisja konkursowa:

I miejsce przyznała Beacie Madaj z ZSOiZ w Radymnie,

II miejsce egzeqwo otrzymały: Magdalena Szulc z I LO w Jarosławiu i Agata Skobyłko z ZS Drogowo-Geodezyjnych i Lecaalnych w Jarosławiu,

III miejsce egzeqwo zajęli Małgorzata Jonak z LO przy ZS w Lubaczowie, Katarzyna Kubejko z ZS Drogowo-Geodezyjnych i Lecealnych w Jarosławiu oraz Martyna Wańkowicz z IV LO przy ZS Budowlanych w Jarosławiu.

W grupie tej komisja  przyznała sześć wyróżnień dla:

Moniki Siary z I LO w Jarosławiu, Sylwii Gawury z MOK w Jarosławiu, Anny Lorenc z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego przy ZS w Oleszycach, Agnieszki Mazur z Technikum Ekonomicznego przy ZS w Lubaczowie, Moniki Kasiak z ZS Drogowo-Geodecyjnych i Licealnych w Jarosławiu, Agnieszki Zeńko z III LO przy ZSO w Jarosławiu, Magdaleny Dąbrowskiej z MOK w Jarosławiu.

W grupie osób dorosłych komisja przyznała nagrodę dla Wioletty Kisały z Bobrówki.

Uroczystość wręczenia nagród uświetnił występ kwartetu smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I St im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu przygotowany przez Panią Grażynę Seredę.

Wręczenia nagród dokonali: Magdalena Lehnart Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej, Teresa Piątek - dyrektor MOK w Jarosławiu, Dariusz Jasiewicz - Zastępca Prezesa Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia.

Podczas uroczystego zakończenia konkursu jak co roku Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia wyróżniło: Panią Krystynę Trojanowską  z Centrum Kulturalnego w Przemyślu i Pana Marka Piotrowskiego z Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UM Jarosławia  a statuetki za propagowanie twórczości J. Hordyńskiego wręczył Zastępca Prezesa SMJ Pan Dariusz Jasiewicz.

W 2009 roku przypada 90-ta rocznica urodzin zmarłego poety Jerzego Hordyńskiego (1919-1998). 

W przyszłorocznej IX edycji  oprócz wierszy patrona konkursu J. Hordyńskiego uczniowie zaprezentują twórczość Jana Tulika (ur. 1951) poety, prozaika, dramatopisarza.

Jerzy Witold Maria Hordyński - Antonowicz /hrabia i doktor, poeta i publicysta kulturalny/ urodził się w roku 1919 w Jarosławiu, zmarł w 1998 w Rzymie. Studiował prawo, orientalistykę i polonistykę na Uniwersytecie Lwowskim. Debiutował wierszem w 1935 r. w Stanisławowie. W przedwojennym Lwowie ogłaszał swoje prace i brał żywy udział w imprezach literackich. Podczas okupacji niemieckiej publikował wiersze w konspiracyjnych antologiach i czasopismach AK, kontynuując studia na tajnym uniwersytecie. Po powtórnym zajęciu Lwowa przez Armię Radziecką został aresztowany. W latach 1945-1948 przebywał w więzieniach i łagrach ZSRR. Po powrocie stamtąd mieszka kolejno w Jarosławiu, Wrocławiu i Krakowie, gdzie ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1951 r. wydaje pierwszy tomik wierszy, a następnie dalsze. Wiele wierszy poświęca F. Chopinowi, wspomina ojca i matkę swoje miasto rodzinne, nie może zapomnieć okrucieństw wojny, pragnie pokoju. Pisze tez liczne artykuły reportaże i felietony do różnych pism. Jest redaktorem, członkiem Związku Literatów Polskich oraz PEN-Clubu. W 1961 r. wyjeżdża na stałe za granicę, studiuje w Paryżu i Perugii, dłużej przebywa w Wiedniu, zwiedza całą Europę a w 1964 r. osiada na stałe w Rzymie. Uprawia poezje i publicystykę. Wydaje w kraju 15 tomików poezji: Powrót do świata, Wędrówki, Pod znakiem Wagi, Rozmowy z Chopinem, Głowana na pieńku, Koncert włoski, Błędne koło, Egzorcyzmy, Wiersze wybrane, Epitafium dla kota, Cena oddechu, Ślad, Oddalenia, Seans oraz pośmiertnie ukazuje się Festyn/1998r./ Utwory poety zostały przełożone na 13 języków. Sam również tłumaczył innych poetów, władając 7 językami. Był poza tym świetnym "cicerone" dla turystów, znając doskonale sztukę: malarstwa, rzeźbę, architekturę, muzykę. Grał epizody w filmach Bohdziewicza i Felliniego. Udzielał licznych wywiadów w radio i telewizji. Za twórczość poetycką otrzymał szereg włoskich nagród, wyróżnień, premii i medali. Po 1990 r. kilkakrotnie odwiedził Polskę. Zmarł w Rzymie mają 79 lat. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Od 2001 r. w Jarosławiu rodzinnym mieście poety, corocznie są organizowane Regionalne Konkursy Recytacji Jego wierszy.

Życiorys Jerzego Hordyńskiego pochodzi z prywatnych zasobów Pana Antoniego Krausa członka rodziny zmarłego poety.

Janusz Szuber - poeta, eseista. ur. w 1947 r. w Sanoku. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i PEN Clubu. Autor 14 tomów poetyckich (m.in. "Śniąc siebie w obcym domu", "O chłopcu mieszającym powidła", "Lekcja Tejrezjasza"). Tłumaczony na 13 języków. Współzałożyciel Stowarzyszenia Korporacja Literacka w Sanoku i redaktor zeszytów „Acta Pancoviana". Nagrody: im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Fundacji Kultury, Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (Toronto), i inne. Rówieśnik poetów Nowej Fali, przez 27 lat pisał wyłącznie do szuflady; jego późny debiut nastąpił dopiero w 1994 roku, kiedy zdecydował się na sukcesywne ogłaszanie swego, dalej pomnażanego, dorobku. Choroba, której początki sięgają okresu studiów na Uniwersytecie Warszawskim, sprawiła, że porusza się na wózku inwalidzkim. Cykl pierwszych pięciu tomików („Paradne ubranko i inne wiersze", „Apokryfy i epitafia sanockie", „Pan Dymiącego Zwierciadła", „Gorzkie prowincje", „Srebrnopióre ogrody"), zwany pięcioksięgiem, określił pozycję Szubera na mapie współczesnej poezji polskiej: zaliczony został do „najwybitniejszych poetów nie tylko swojego pokolenia". W 2005 r. ukazał się tom prozy autobiograficznej pt. „Mojość", a  w 2006 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego tom poezji „Czerteż".

Źródło: www.biblioteka.sanok.pl

Rafał Żelazo
Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
(26.10.2009 | aktualizacja 27.10.2009 13:32)
Fot. Rafał Żelazo
Finał konkursu prowadziła Pani Zofia Kolasa - instruktor MOK w Jarosławiu | Fot.  R.Ż.
Finał konkursu prowadziła Pani Zofia Kolasa - instruktor MOK w Jarosławiu
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Występ kwartetu smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I St im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu | Fot.  R.Ż.
Występ kwartetu smyczkowego z Państwowej Szkoły Muzycznej I St im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu
Fot. R.Ż.
Magdalena Lehnart - Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UM Jarosławia dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za udział w tej imprezie. | Fot.  R.Ż.
Magdalena Lehnart - Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UM Jarosławia dziękuje wszystkim uczestnikom konkursu za udział w tej imprezie.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż
Fot. R.Ż.
Fot. Magdalena Rożek
Fot. Magdalena Rożek
Pan Antoni Kraus członek rodziny zmarłego poety. | Fot.  R.Ż.
Pan Antoni Kraus członek rodziny zmarłego poety.
Fot. R.Ż.
od prawej: Krystyna Trojanowska z Centrum Kulturalne w Przemyślu, Marek Piotrowski z Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UM Jarosławia, Dariusz Jasiewicz Zastępca Prezesa SMJ. | Fot.  R.Ż.
od prawej: Krystyna Trojanowska z Centrum Kulturalne w Przemyślu, Marek Piotrowski z Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej UM Jarosławia, Dariusz Jasiewicz Zastępca Prezesa SMJ.
Fot. R.Ż.
Fot. R.Ż.
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31