Na wieczorne spotkanie z Zofią Kostką-Bieńkowską przybyło wielu zaproszonych gości, wśród których znaleźli się bohaterowie książki: Bronisław Niemkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Kazimierz Ziobro, Małgorzata Wajda - córka pułkownika Wojciecha Szczepańskiego oraz bratanek Romana Koby, Wojciech Koba. Ponadto: radni, pracownicy Urzędu Miasta i Muzeum Kamienicy-Orsettich z dyrektorem Jarosławem Orłowskim, członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia z wiceprezesem Dariuszem Jasiewiczem, przyjaciele autorki, media. Spotkanie poprowadziła naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta Joanna Mordarska.
Promocja książki Zofii Kostki-Bieńkowskiej była wydarzeniem nie tylko artystycznym, ale również wydawniczym, historycznym, czy też estetycznym. Publikacja obejmuje bardzo szeroki okres od galicyjskiego, przez II Rzeczpospolitą, Polskę Ludową po III Rzeczpospolitą. W tym szerokim kontekście historycznym osadzeni zostali bohaterowie książki, ludzie o szerokich horyzontach intelektualnych i umiejętnościach organizacyjnych, wielkiej odwadze i mądrości politycznej- pisze autorka. Podczas spotkania Zofia Kostka-Bieńkowska rozpoczęła swój wykład wprowadzający od cytatu znanej polskiej socjolog Joanny Tokarskiej-Bakir, która w jednym z wywiadów powiedziała, że nasz kraj gorzej niż inne radzi sobie z honorowaniem wybitnych osób. Nie potrafimy traktować ich w kategoriach dobra wspólnego. I faktycznie jak spojrzymy na nasz panteon narodowy nie jest to takie oczywiste. A jak jest w Jarosławiu? - Uważam, że dobrze. Świadczy o tym tak publikacja, działalność Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, które to stara się przypominać zasłużone osoby dla dziejów miasta i Polski oraz Burmistrza Miasta Jarosławia i Rady Miasta, którzy nie tak dawno zdecydowali o nadaniu wiaduktowi im. Władysława i Kazimierza Badenich - wybitnych i zasłużonych osób dla miasta Jarosławia i historii Galicji - powiedziała autorka. Za Leszkiem Kołakowskim możemy wyrazić, iż pamięć jest tym wszystkim, dzięki czemu istniejemy jako odrębna społeczność, a książka „Honorowi Obywatele Jarosławia 1857-2003" powstała właśnie po to, aby pamiętać.
Burmistrz Andrzej Wyczawski dodał, że pamięć tę należy kontynuować, odsłaniać jej nowe oblicza oraz przekazywać ją innym.
Wicemarszałek Kazimierz Ziobro, dzieląc się wspomnieniami z działalności na rzecz wolnej Polski, kiedy rodziła się „Solidarność", zaznaczył, że jest to dla niego bardzo ważne wyróżnienie, bo otrzymał je od miasta Jarosławia, w którym pracował przez 26 lat.
Na zakończenie autorce podziękowania złożyli burmistrz Andrzej Wyczawski, Dariusz Jasiewicz, radny Stanisław Machała oraz Jarosław Orłowski- dyrektor Muzeum Kamienica-Orsettich.
Podczas wieczoru wszyscy mogli wysłuchać utworów muzycznych francuskiego kompozytora Gabriela Faure pt. Kaprys, Fantazja oraz Fryderyka Chopina Preludium e- moll, c-moll w wykonaniu Jakuba Międlara.
Organizatorzy spotkania: Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.