- Spośród 11 domów rekolekcyjnych na naszym terenie ten jest na pierwszym miejscu, wypełnia wiele ról, nie tylko duszpasterskich, jest także prężnym ośrodkiem kultury nawiązując do tradycji chrześcijańskich tego miejsca - powiedział arcybiskup. Ośrodek Formacji i Kultury Chrześcijańskiej mieści się na terenie dawnego Opactwa Sióstr Benedyktynek, które związane są z tym miejscem od początku XVII wieku, gdy w 1609 r. księżna Anna Ostrogska - właścicielka miasta sprowadziła je z Chełmna do Jarosławia. Opuszczone Wzgórze św. Mikołaja (wtedy miasto przeniesione już zostało na teren dzisiejszego Rynku) benedyktynki przejmują i w sąsiedztwie drewnianego kościoła pw. św. Mikołaja powstaje murowany jednowieżowy kościół, pw. świętych Mikołaja i Stanisława. Benedyktynki wypełniają powołanie zakonne w tym miejscu do roku 1782, gdy Franciszek Józef dokonał kasaty jarosławskiego klasztoru. Benedyktynki odzyskały zrujnowane obiekty dopiero w roku 1990, a rok później siostry wracają do Jarosławia i otaczają to miejsce modlitwą. W 1994 r. J.E. ks. abp Józef Michalik erygował Ośrodek Formacji i Kultury Chrześcijańskiej, prowadzony jest remont zrujnowanego kościoła i budynków przykościelnych.
W homilii arcybiskup Michalik przypomniał osobę ks. Franciszka Rząsy, zaangażowanego w odbudowę ośrodka w latach 90. XX wieku, ks. prałata Mariana Rajchla. Podkreślił także znaczenie tego miejsca dla miasta i regionu. - Tutaj odbywają się rekolekcje, tutaj jest pomnik ks. Jerzego Popiełuszki, Krzyż Golgoty Narodów, rozgłośnia Studia Archidiecezji Przemyskiej Fara - Ave Maria, jest Przystań św. Benedykta.
Po Mszy św. z okazji święta 1. patrona świątyni - św. Mikołaj rozdawał wszystkim słodycze, a także karteczki z wersetami z Pisma św.