Była to II edycja konkursu „Przynieś z domu do GPZON-u", zainicjowanego w ubiegłym roku przez Urząd Miasta Jarosławia oraz PGKiM Sp. z o.o. w Jarosławiu.
Organizatorom zależało na propagowaniu wśród dzieci i młodzieży idei selektywnej zbiórki odpadów, wyrabiania nawyków prawidłowej ich segregacji oraz kształtowania postaw odpowiedzialności za środowisko naturalne. Tym razem tematyka dotyczyła konkretnie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Zadanie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych - bo takie dwie kategorie były przewidziane - polegało na wyszukaniu w otoczeniu (mieszkania, strychy, komórki) zepsutych lub bezużytecznych urządzeń elektrycznych i elektronicznych oraz przyniesieniu ich w wyznaczonych dniach do szkoły, za co przyznawane były punkty.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 10 szkół - 4 gimnazja i 6 szkół podstawowych. Uczniowie z pomocą dorosłych łącznie zebrali imponującą ilość odpadów - ok. 7 ton. Obsługę techniczną tj. odbiór odpadów, transport do punktu zbiórki, magazynowanie oraz ich przekazanie do odbiorcy, zapewniło PGKiM Sp z o.o. w Jarosławiu, za co w tym miejscu dziękujemy.
Na spotkaniu, w imieniu naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Zbigniewa Piskorza, wszystkich przywitała zastępca naczelnika Marta Płoszaj. Przybliżyła regulamin konkursu, jego cele oraz odczytała następujące wyniki konkursu:
W kategorii Szkoły Podstawowe :
Miejsce I zajęła Szkoła Podstawowa nr 7,
Miejsce II zajęła Szkoła Podstawowa nr 9,
Miejsce III zajęła Szkoła Podstawowa nr 6.
W kategorii Gimnazjum :
Miejsce I zajęło Publiczne Gimnazjum Nr 3,
Miejsce II zajęło Publiczne Gimnazjum Nr 2.
Pozostałym uczestnikom konkursu wręczono symboliczne upominki. Wszyscy otrzymali również plakaty promujące program „Kochasz dzieci nie pal śmieci" zainicjowany przez fundację ekologiczną ARKA, z którą Gmina Miejska Jarosław nawiązała współpracę.
Korzystając z okazji, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn podziękował dyrektorom i przedstawicielom szkół za aktywny wkład i zaangażowanie w edukację ekologiczną młodzieży, zachęcił placówki do dalszej współpracy z naszym miastem oraz złożył życzenia świąteczne.
Ponadto podziękowania przekazał prezes Krzysztof Sopel oraz zapewnił o dalszej, chętnej współpracy z placówkami oświatowymi w zakresie promowania ochrony środowiska przez podejmowanie podobnych inicjatyw. Podzielił się dodatkowymi pomysłami związanymi z tym tematem, których efektem - poza edukacją najmłodszych -będzie również dobra zabawa.
Dyrektorzy odwdzięczyli się, wręczając symboliczny kwiat "gwiazdy betlejemskiej" na ręce Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Magdaleny Lehnart oraz zastępcy burmistrza Bogdana Wołoszyna.
Nagrody dla zwycięzców zostały ufundowane ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodatkowe przez Urząd Miasta Jarosławia oraz PGKiM Sp. z o.o. w Jarosławiu.