Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Zasłużeni dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia

Dziedzictwo kulturowe spełnia fundamentalną rolę w poszukiwaniu tożsamości i ciągłości rozwoju społecznego i kulturowego. Nad dobrami kultury Jarosławia czuwa wiele osób fizycznych i prawnych, bez udziału których nasze dziedzictwo w dużym stopniu byłoby uboższe. Formą docenienia ich pracy oraz wyróżnieniem jest ustanowiona przez Burmistrza Miasta Jarosławia odznaka ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO JAROSŁAWIA.
Odznaka "Zasłużony Dla Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia".
Odznaka "Zasłużony Dla Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia".
Wyróżnienia wręczył Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski.
Wyróżnienia wręczył Burmistrz Miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski.
Odznaczenia odebrali: Teresa Piekarz,
Odznaczenia odebrali: Teresa Piekarz,
Halina Juriewicz,
Halina Juriewicz,
Krystyna Kieferling,
Krystyna Kieferling,
Jarosław Orłowski,
Jarosław Orłowski,
Zbigniew Cebulak,
Zbigniew Cebulak,
Ryszard Bugryn,
Ryszard Bugryn,
Kazimierz Hołyszko,
Kazimierz Hołyszko,
Henryk Iłowski.
Henryk Iłowski.
Gratulacje wszystkim odznaczonym składali również: Jadwiga Stęchły - inspektor w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków oraz Naczelnik tego Wydziału Jerzy Śliwa.
Gratulacje wszystkim odznaczonym składali również: Jadwiga Stęchły - inspektor w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków oraz Naczelnik tego Wydziału Jerzy Śliwa.
Nie mogło zabraknąć pamiątkowej fotografii.
Nie mogło zabraknąć pamiątkowej fotografii.

Odznaczenie to zostało po raz pierwszy wręczone 4 maja 2010 r. podczas konferencji zorganizowanej w sali narad jarosławskiego Ratusza, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Uroczystość ta została przeniesiona z 19 kwietnia br. ze względu na tragiczne wydarzenia kwietniowe.
Burmistrz Miasta Jarosławia wręczył odznaki dziewięciu osobom za szeroko pojętą działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za:
- ochronę i promowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego wraz z wartościami historycznymi, obyczajowymi, naukowymi, artystycznymi i duchowymi Jarosławia, mającymi znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju społecznego i kulturowego, dowodzenia prawd i upamiętniania wydarzeń historycznych;
- utrzymywanie zabytków zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami;
- projektowanie i wykonywanie prac konserwatorskich i remontowych przy obiektach zabytkowych, a także prowadzenie prac archeologicznych i wykopaliskowych;
- prowadzenie badań służących ochronie zabytków i ich dokumentowanie.


Tym szczególnym wyróżnieniem zostali uhonorowani:

TERESA PIEKARZ
Przez szereg lat związana z Pracownią Konserwacji Zabytków w Jarosławiu, jako specjalista do spraw architektury i urbanistyki, Kierownik Pracowni Dokumentacji Naukowo Historycznej. Od kilkunastu lat pracownik, obecnie główny specjalista w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu.

HALINA JURIEWICZ
Z wykształcenia archeolog, w latach 1968-75 Powiatowy Konserwator Zabytków, również dla miasta Jarosławia, następnie kierownik Pracowni Konserwatorskich w PPZ „Carpatia" i ZZ „Iglopol", od lat 90-tych związana ze służbami konserwatorskimi, obecnie na stanowisku Głównego Specjalisty w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.

KRYSTYNA KIEFERLING
Od 36 lat pracownik Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, w latach 1986 - 90 dyrektor tejże placówki, obecnie starszy kustosz. Historyk z wykształcenia i z pasji. Prowadzi badania nad historią naszego miasta.

ZOFIA KOSTKA - BIEŃKOWSKA
Starszy kustosz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, a jednocześnie badacz  historii, historii architektury i urbanistyki miasta Jarosławia. Posiada bogaty dorobek naukowy prezentujący historię naszego miasta jego rozwoju przestrzennego i poszczególnych obiektów zabytkowych. /Z uwagi na nieobecność na uroczystości, odznakę otrzyma w innym terminie/.

JAROSŁAW ORŁOWSKI
Od 2002 roku dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Zaangażowany w pozyskiwanie środków oraz remont kamienicy - perły renesansu - której stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.

ZBIGNIEW CEBULAK
Od 1983 r. właściciel firmy prowadzącej szereg prac przy obiektach zabytkowych naszego miasta. Spośród realizacji remontowo-budowlanych przy obiektach zabytkowych Jarosławia należy wymienić remonty: kamienic przy Pl. Św. Michała 1, Rynek 22, budynku Banku Spółdzielczego przy ul. Słowackiego, hali targowej, klasztoru  i kościoła oo. Dominikanów, kościółka Św. Ducha, kolegiaty pw. Bożego Ciała oraz budynku dawnego kolegium jezuickiego, elewacji budynku ratusza wraz z izolacją fundamentów.

RYSZARD BUGRYN
Absolwent Technikum Budowlanego w Jarosławiu, od lat 80. tych zatrudniony w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu w tzw. Komórce Dokumentacji. Później pracownik „Carpatii" i właściciel własnej firmy remontowo-budowlanej. Od 2003 roku kierownik prac remontowo-konserwatorskich w Zakładzie Budowlanym Zbigniewa Cebulaka. Praktycznie od ponad 30 lat związany z zabytkami.

KAZIMIERZ HOŁYSZKO
Autor i współautor licznych dokumentacji projektowych: architektoniczno-budowlanych, w tym obiektów  zabytkowych, które zawsze zobowiązywały do spełnienia wytycznych i wymogów konserwatorskich. Spośród licznych realizacji projektowych należy wymienić m.in.: projekt wzmocnień fundamentów i sklepień cerkwi „Przemienienia Pańskiego", projekt remontu  elewacji SP Nr 2  przy ul. Jana Pawła II, remontu dachu Gmachu d. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", remontu i modernizacji kamienicy Attavantich, remontu elewacji i modernizacji budynku Ratusza.

HENRYK IŁOWSKI
Przez lata związany z Pracownią Konserwacji Zabytków w Jarosławiu, Kierownik Pracowni Badań Konserwatorskich, a następnie Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki. Autor licznych dokumentacji i opinii konserwatorskich, wykonawca, kierownik budowy, inspektor nadzoru prac przy jarosławskich zabytkowych.

Odznaka ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO JAROSŁAWIA została ustanowiona przez Burmistrza Miasta Jarosławia zarządzeniem Nr 69/2010 z dnia 30.03.2010 roku. Może ją nadać z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń, organizacji społecznych, radnych RM Jarosławia, naczelników wydziałów: Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków, Kultury, Turystyki i Promocji Miasta oraz Edukacji i Kultury Fizycznej.

Jej projekt oraz wykonanie został powierzony miejscowemu artyście plastykowi - Damianowi Waliczkowi. Łączy w sobie dwa motywy: fragment kamienicy Orsettich oraz wieży ratuszowej, przez wielu uznane jako symbole jarosławskiej tożsamości i dziedzictwa.

Zachęcamy do zapoznania się z szerszymi informacjami nt. „Zasłużonych Dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia", zamieszczonymi w załączniku.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(07.05.2010 | aktualizacja 07.05.2010 15:12)
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30