Odznaczenie to zostało po raz pierwszy wręczone 4 maja 2010 r. podczas konferencji zorganizowanej w sali narad jarosławskiego Ratusza, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. Uroczystość ta została przeniesiona z 19 kwietnia br. ze względu na tragiczne wydarzenia kwietniowe.
Burmistrz Miasta Jarosławia wręczył odznaki dziewięciu osobom za szeroko pojętą działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego, a w szczególności za:
- ochronę i promowanie dziedzictwa materialnego i niematerialnego wraz z wartościami historycznymi, obyczajowymi, naukowymi, artystycznymi i duchowymi Jarosławia, mającymi znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju społecznego i kulturowego, dowodzenia prawd i upamiętniania wydarzeń historycznych;
- utrzymywanie zabytków zgodnie z zasadami opieki nad zabytkami;
- projektowanie i wykonywanie prac konserwatorskich i remontowych przy obiektach zabytkowych, a także prowadzenie prac archeologicznych i wykopaliskowych;
- prowadzenie badań służących ochronie zabytków i ich dokumentowanie.
Tym szczególnym wyróżnieniem zostali uhonorowani:
TERESA PIEKARZ
Przez szereg lat związana z Pracownią Konserwacji Zabytków w Jarosławiu, jako specjalista do spraw architektury i urbanistyki, Kierownik Pracowni Dokumentacji Naukowo Historycznej. Od kilkunastu lat pracownik, obecnie główny specjalista w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków z siedzibą w Przemyślu.
HALINA JURIEWICZ
Z wykształcenia archeolog, w latach 1968-75 Powiatowy Konserwator Zabytków, również dla miasta Jarosławia, następnie kierownik Pracowni Konserwatorskich w PPZ „Carpatia" i ZZ „Iglopol", od lat 90-tych związana ze służbami konserwatorskimi, obecnie na stanowisku Głównego Specjalisty w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.
KRYSTYNA KIEFERLING
Od 36 lat pracownik Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, w latach 1986 - 90 dyrektor tejże placówki, obecnie starszy kustosz. Historyk z wykształcenia i z pasji. Prowadzi badania nad historią naszego miasta.
ZOFIA KOSTKA - BIEŃKOWSKA
Starszy kustosz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, a jednocześnie badacz historii, historii architektury i urbanistyki miasta Jarosławia. Posiada bogaty dorobek naukowy prezentujący historię naszego miasta jego rozwoju przestrzennego i poszczególnych obiektów zabytkowych. /Z uwagi na nieobecność na uroczystości, odznakę otrzyma w innym terminie/.
JAROSŁAW ORŁOWSKI
Od 2002 roku dyrektor Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu. Zaangażowany w pozyskiwanie środków oraz remont kamienicy - perły renesansu - której stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia.
ZBIGNIEW CEBULAK
Od 1983 r. właściciel firmy prowadzącej szereg prac przy obiektach zabytkowych naszego miasta. Spośród realizacji remontowo-budowlanych przy obiektach zabytkowych Jarosławia należy wymienić remonty: kamienic przy Pl. Św. Michała 1, Rynek 22, budynku Banku Spółdzielczego przy ul. Słowackiego, hali targowej, klasztoru i kościoła oo. Dominikanów, kościółka Św. Ducha, kolegiaty pw. Bożego Ciała oraz budynku dawnego kolegium jezuickiego, elewacji budynku ratusza wraz z izolacją fundamentów.
RYSZARD BUGRYN
Absolwent Technikum Budowlanego w Jarosławiu, od lat 80. tych zatrudniony w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jarosławiu w tzw. Komórce Dokumentacji. Później pracownik „Carpatii" i właściciel własnej firmy remontowo-budowlanej. Od 2003 roku kierownik prac remontowo-konserwatorskich w Zakładzie Budowlanym Zbigniewa Cebulaka. Praktycznie od ponad 30 lat związany z zabytkami.
KAZIMIERZ HOŁYSZKO
Autor i współautor licznych dokumentacji projektowych: architektoniczno-budowlanych, w tym obiektów zabytkowych, które zawsze zobowiązywały do spełnienia wytycznych i wymogów konserwatorskich. Spośród licznych realizacji projektowych należy wymienić m.in.: projekt wzmocnień fundamentów i sklepień cerkwi „Przemienienia Pańskiego", projekt remontu elewacji SP Nr 2 przy ul. Jana Pawła II, remontu dachu Gmachu d. Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół", remontu i modernizacji kamienicy Attavantich, remontu elewacji i modernizacji budynku Ratusza.
HENRYK IŁOWSKI
Przez lata związany z Pracownią Konserwacji Zabytków w Jarosławiu, Kierownik Pracowni Badań Konserwatorskich, a następnie Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki. Autor licznych dokumentacji i opinii konserwatorskich, wykonawca, kierownik budowy, inspektor nadzoru prac przy jarosławskich zabytkowych.
Odznaka ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO JAROSŁAWIA została ustanowiona przez Burmistrza Miasta Jarosławia zarządzeniem Nr 69/2010 z dnia 30.03.2010 roku. Może ją nadać z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń, organizacji społecznych, radnych RM Jarosławia, naczelników wydziałów: Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków, Kultury, Turystyki i Promocji Miasta oraz Edukacji i Kultury Fizycznej.
Jej projekt oraz wykonanie został powierzony miejscowemu artyście plastykowi - Damianowi Waliczkowi. Łączy w sobie dwa motywy: fragment kamienicy Orsettich oraz wieży ratuszowej, przez wielu uznane jako symbole jarosławskiej tożsamości i dziedzictwa.
Zachęcamy do zapoznania się z szerszymi informacjami nt. „Zasłużonych Dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia", zamieszczonymi w załączniku.