Cel jest zawsze ten sam: zainteresować jak najszersze grono odbiorców tematem dziedzictwa kulturowego, jego pielęgnowania, tak by przetrwało dla następnych pokoleń w jak najmniej zmienionej postaci. Te obiekty, które mijamy na co dzień stanowią świadectwo minionych epok, historycznych wydarzeń. Mamy czym się szczycić, a obchodzenie Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków - również tych w naszym mieście - jest tego przykładem.
Inicjatorką jego zorganizowania w Jarosławiu - po raz pierwszy w ubiegłym roku - była Jadwiga Stęchły, inspektor w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków. Burmistrz Miasta Jarosławia poparł ten pomysł, wykonując w tym roku ukłon w stronę osób przyczyniających się czynnie do ratowania zabytków, ustanawiając odznakę „Zasłużony Dla Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia".
W tym roku, w sali narad jarosławskiego Ratusza została zaplanowana konferencja, w której wzięli udział zaproszeni goście m.in.: poseł na Sejm RP Tomasz Kulesza, dr Grażyna Stojak - Wojewódzki Podkarpacki Konserwator Zabytków, Sekretarz Miasta Jarosławia Jan Biłas, Komendant Straży Miejskiej Andrzej Jędrejko, radni, księża, dyrektorzy placówek kulturalnych, przedstawiciele służb konserwatorskich, architekci, muzealnicy, właściciele zabytków, dyrektorzy szkół, nauczyciele z młodzieżą.
Gospodarz spotkania burmistrz Andrzej Wyczawski jako pierwszy przedstawił efekt prac remontowo-konserwatorskich wykonanych w 2009 roku oraz planowanych na rok 2010 (służyła temu przygotowana prezentacja multimedialna). Podkreślił, że: - (...) w Jarosławiu pytanie o dziedzictwo kulturowe nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ jesteśmy obdarzeni wspaniałością różnego rodzaju zabytków. Piękno to jest także obowiązkiem, który staramy się sumiennie wykonywać.
Uczestnicy konferencji w kolejnym wykładzie mogli zapoznać się z nowym pojęciem „marki miasta Jarosław", które przybliżył Piotr Lutek - dyrektor firmy Synergia odpowiedzialnej za jej przygotowanie. Przyznał, że: - (...) nie można budować marki Jarosławia myśląc tylko o elementach futurystycznych, przyszłości. To jest marka, w której zabytki stanowią podstawową część. Dodał: - (...) Jarosław jest miejscem dla rozwiniętych duchowo turystów, na pewno dojrzalszych niż młodzież, którzy to turyści potrafią znaleźć wiele dla siebie.
Trzeci wykład dotyczył historii fortyfikacji Jarosławia na przestrzeni wieków oraz ich znaczenie dla obronności miasta. Temat ten przedstawiła Krystyna Kieferling.
Na zakończenie cyklu wykładów został poruszony problem systemu fortyfikacyjnego Bramy Krakowskiej. Wprowadzenie przygotowała Jadwiga Stęchły podkreślając istotę zajęcie się ich ratowaniem jako autentycznych świadków historii z XVI i 1. poł. XVII wieku usytuowanych praktycznie w centrum miasta. O pracach koncepcyjno-projektowych, rekonstrukcji i zagospodarowaniu Bramy Krakowskiej, muru obronnego i wału opowiedział Jerzy Śliwa - Naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków.
Po przerwie zostały wręczone odznaczenia Burmistrza Miasta Jarosławia przyznane dziewięciu osobom „Zasłużonym Dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia", których sylwetki przybliżył Zbigniew Zięba - inspektor w Wydziale Inwestycji Miejskich UM Jarosławia.
Obchody Dnia Zabytków zorganizowane zostały również z myślą o młodzieży. W tym roku uczniowie gimnazjów mogli się zmierzyć z tematem nowożytnych systemów obronnych w konkursie: „Zabawa z fortyfikacjami", do którego współorganizacji włączyło się Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Ogłoszenie wyników miało miejsce podczas uroczystej konferencji 4 maja br. i jednocześnie zakończyło obchody Dnia Zabytków.
Celem konkursu było:
- poszukiwanie tożsamości poprzez poznawanie historii i dziedzictwa kulturowego naszego miasta,
- rozwijanie zainteresowań historycznych, turystycznych, fotograficznych i informatycznych,
- wykorzystanie przygotowanych prac na potrzeby edukacyjne młodzieży w poszczególnych szkołach.
Zadanie gimnazjalistów polegało na przygotowaniu zeszytu edukacyjnego w formie: łamigłówek, zadań, zagadek, gier związanych z nowożytnymi fortyfikacjami miasta. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 19 prac - również zespołowych - ze wszystkich jarosławskich gimnazjów. Komisja w składzie Krystyna Kieferling - starszy kustosz Muzeum-Kamienica Orsettich (przewodnicząca), Józefa Frendo - prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Dariusz Jasiewicz - wicepezes SMJ oraz Jadwiga Stęchły - inspektor w Wydziale Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków UM Jarosławia, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce: Katarzyna Strohbach z PG nr 1 w Jarosławiu,
II miejsce: Tomasz Krzywonos i Dorota Pupka z PG nr 4 w Jarosławiu,
III miejsce: Jakub Kida i Jakub Jaworski z Prywatnego Gimnazjum SS. Niepokalanek w Jarosławiu.
Wyróżnienia:
Patryk Broś-Bąk z PG nr 5 w Jarosławiu,
Stanisław Brożyna i Jakub Wasiewicz z PG nr 4 w Jarosławiu,
Joanna Kamińska i Agnieszka Jabłońska z PG nr 1 w Jarosławiu.
Podziękowania z rąk burmistrza Andrzeja Wyczawskiego odebrali także opiekunowie uczniów.
Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!!!