Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wydarzenia towarzyszące uroczystości nadania Miastu Patrona

W związku z uroczystościami nadania Jarosławiowi Patrona w osobie Błogosławionego Ojca Michała Czartoryskiego OP w najbliższą sobotę, Poczta Polska w dniu 11 czerwca br. wyda stempel okolicznościowy z wizerunkiem Błogosławionego
Stempel Poczty Polskiej wydany na dzień 11 czerwca 2005r.
Stempel Poczty Polskiej wydany na dzień 11 czerwca 2005r.

Historia Jarosławia jest bardzo bogata i burzliwa. Miasto ma wielu obywateli, którzy zasłynęli swoją postawą i świadectwem życia w Polsce i poza granicami kraju. Jednym z nich jest osoba Ojca Michała Czartoryskiego, dominikanina, który zostanie w najbliższą sobotę ustanowiony Patronem Miasta Jarosławia.

Uznając odwagę, gotowość niesienia pomocy, bohaterstwo i męczeńską śmierć Błogosławionego Ojca podczas Powstania Warszawskiego Rada Miasta postanowiła w specjalnej uchwale ustanowić go Patronem Jarosławia. W ubiegłym roku RM uchwaliła oświadczenie w sprawie ogłoszenia Bł. O. Michała Czartoryskiego Patronem Miasta. W dokumencie wyraziła pełne poparcie dla działań Burmistrza zmierzających do realizacji tych zamierzeń. Stanie się to podczas uroczystej Sesji RM w dniu 11 czerwca 2005 r. o godz. 9.00. Władze miasta mają nadzieję, że Błogosławiony Patron jako wzór patriotyzmu, miłości do Ojczyzny, inicjator odnowy inteligencji katolickiej w Polsce będzie wypraszał potrzebne łaski dla mieszkańców Jarosławia.

Na tę okoliczność Poczta Polska wykonała specjalny datownik z wizerunkiem patrona miasta o treści: "Błogosławiony Michał Czartoryski - Patron Jarosławia". Datownik będzie stemplowany w dniu 11.06.br. na wszystkich kartach i kopertach oraz przez następne 30 dni na życzenie klienta w Urzędzie Pocztowym w Jarosławiu przy ul. Jana Pawła II. Oprócz datownika Poczta Polska wydała 3. 000 sztuk okolicznościowych kart pocztowych.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystościach miejskich związanych z nadaniem Patrona Miastu Jarosławiowi, szczególnie do udziału we Mszy św. Dziękczynnej o godz. 11.00 w Kolegiacie jarosławskiej pw. Bożego Ciała, której przewodniczyć będzie Biskup Adam Szal. Po południu natomiast Rada Miasta i Burmistrz Miasta Jarosławia od godz. 16.00 wszystkich serdecznie zapraszają na koncert muzyczny na jarosławskim Rynku. Gwiazdą wieczoru będzie zespół "Arka Noego"

Osoba Błogosławionego związana jest ściśle z historią miasta; urodzony w pobliskich Pełkiniach 19.II.1897 r. jako syn Witolda i Jadwigi z Dzieduszyckich. Na chrzcie św. otrzymał imiona Jan Franciszek. Mając dwadzieścia lat wstąpił do klasztoru oo. Dominikanów i przyjął imię Michał. Śluby zakonne złożył 25 września 1928 r. a właśnie w Jarosławiu, w Bazylice Matki Bożej Bolesnej Michał Czartoryski przyjął święcenia kapłańskie 20 grudnia 1931 r. W Zakonie pełnił m.in. funkcję wychowawcy braci nowicjuszy i studentów, najpierw w Krakowie, potem w Warszawie. Jako architekt współdziałał w budowie klasztoru dominikańskiego w Warszawie na Służewie (1937-1939).

Prowadził ożywioną działalność duszpasterską w kręgach polskiej inteligencji. Odznaczał się wielkim poczuciem odpowiedzialności, duchem modlitwy, pokorą i ukochaniem zakonu. Wybuch Powstania Warszawskiego zastał go na Powiślu. Zaraz następnego dnia zgłosił się jako kapelan do walczącego tam Zgrupowania AK - "Konrad". Obowiązki kapelana pełnił z niezwykłym poświęceniem. Dnia 6 września 1944 r., po upadku Powstania na Powiślu, nie wycofał się z oddziałami powstańczymi i nie skorzystał - jak mu radzono - z możliwości ukrycia się przed Niemcami w stroju sanitariusza, lecz pozostał w szpitalu z grupą ciężko rannych powstańców i cywilów do końca. Uważał, że chorych nie można opuścić.

Kiedy Niemcy zajęli szpital, odnosili się do kapelana i rannych z wrogością, dając niedwuznacznie do zrozumienia jaki czeka ich los. Ojciec Michał nie zwracał na to uwagi i nieustannie się modlił. Jego spokój udzielił się rannym. Pół godziny po ewakuacji obsługi szpitala hitlerowcy zamordowali pozostałych tam rannych oraz O. Michała, a ciała ofiar spalili na pobliskiej barykadzie.

Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich w dzień poprzedzający uroczystość Nadania Jarosławiowi Patrona zaprasza na wystawę "AVE MARIA" z okazji przypadającej w tym roku 250. Rocznicy Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej. Wystawa tematycznie nawiązuje do postaci Błogosławionego dominikanina.

 

Poza stemplem wydanym na okoliczność ustanowienia Patrona dla Jarosławia, Poczta Polska wykona dwa kolejne okolicznościowe stemple:

- W dniu 15 sierpnia 2005 r. z okazji 250. lat Koronacji Cudownej Figury Matki Bożej Bolesnej, stempel z wizerunkiem M.B. Bolesnej w Bazylice oo. Dominikanów. Historia tego wydarzenia sięga dnia 8 września 1755 r., kiedy biskup Wacław Sierakowski dokonał koronacji cudownej Piety w kościele Najświętszej Maryi Panny w Jarosławiu. Korony dla Matki Bożej i Jezusa przywiózł od papieża Klemensa XII Królewicz Jakub Sobieski. W uroczystości uczestniczyło ok. 30.000 wiernych. Figura wykonana z drzewa gruszy została znaleziona 20 sierpnia 1381 r. ma 67 cm wysokości i 45 szerokości. Umieszczona najpierw w drewnianym poniżej w murowanym kościele była od początku otoczona kultem. W 1831 r. korony zostały skradzione, a ponowna koronacja odby ła się w 1855 r. - 100 lat po pierwszej. Figura Matki Bożej trzymającej na kolanach zdjęte z krzyża Ciało Jezusa umieszczona jest ołtarzu głównym Bazyliki Matki Bożej Bolesnej. Więcej o historii Bazyliki : www.dominikanie.pl

- Trzeci okolicznościowy stempel zostanie wydany w dniu 7 grudnia 2005 r. w 630. rocznicę Lokacji Miasta Jarosławia na prawie magdeburskim. Stempel w otoku będzie wizerunek fragmentu Ratusza. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi w 1152 r., a umieszczona została w latopisie ruskiego kronikarza Nestora. Jedną z najważniejszych dat jest 7 grudnia 1375 r. wtedy to Wielkorządca Rusi Czerwonej Władysław Opolczyk nadał Jarosławiowi lokację na prawie magdeburskim i przeniósł go na nowe miejsce w rejon obecnej Starówki. Wcześniej miasto funkcjonowało według prawa polskiego. Dzięki nowej lokacji wytyczono nowe granice i pojawiły się korzystne warunki rozwoju. Miasto otrzymało m.in. samorząd i sądownictwo. Stało się też ważnym ośrodkiem handlowym.

Wszystkie stemple będą przez trzydzieści kolejnych dni udostępnione zainteresowanym osobom w UP w Jarosławiu przy ul. Jan Pawła II .

Iwona Międlar
Biuro Prasowe UM Jarosławia
(07.06.2005 | aktualizacja 29.11.2007 13:37)
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30