Nie zabrakło też imprez towarzyszących: koncertów, spektakli, wystaw oraz degustacji win, które w sposób szczególny uatrakcyjniły tę noc.
Czas oczekującym w kolejce do podziemi umilał występ cymbalisty Władysława Wojtyny. Tuż po 20. na podcieniach zagrała Kapela Brodów oraz zatańczyła grupa taneczna z Powiatowego Ogniska Baletowego w Jarosławiu.
W tym samym czasie w Centrum Kultury i Promocji odbywały się spektakle w wykonaniu instruktora MOK Pawła Sroki oraz Grupy Teatralnej Plast-ter. W kamienicy Rynek 6 można było zasmakować prawdziwego wina z winnic z Jarosławia i Węgierki. Na trasie zwiedzania można było obejrzeć wystawy prezentujące wielokulturowość dawnego Jarosławia.
Największą atrakcją był jednak koncert Andrzeja Cierniewskiego w Muzeum Kamienica Orsettich, który swoimi piosenkami porwał tłumy do zabawy.
Zaraz po koncercie Cierniewskiego w sąsiedniej Kamienicy Attavantich odbył się koncert grupy Vox Angeli.
Duch Anny Ostrogskiej - największej dobrodziejki Jarosławia sprawił, że pogoda choć w całej Polsce deszczowa, w Jarosławiu utrzymała się prawie do godz. 22.00.
W Polsce po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w Krakowie w 2004 roku. Jarosław włączył się do tej akcji po raz czwarty.
Organizatorem Nocy Muzeów był Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Muzeum - Kamienica Orsettich.
Noc Zwiedzania Rynku zorganizowali: Stowarzyszenie Muzyka Dawna oraz Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.