Zatrważające statystyki biją na alarm. Po raz pierwszy to rak płuca, a nie jak do tej pory rak piersi stał się główną przyczyną śmierci Polek. Potrzeba jest mówienia o tym w ogólnopolskich akcjach, by uświadomić Polaków jak poważne zagrożenia niesie z sobą papieros.
Dzisiaj w jarosławskim Centrum Kultury i Promocji została zorganizowana konferencja pod hasłem „Płeć a tytoń". Patronat objął Burmistrz Miasta Jarosławia. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, młodzież szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu miasta, nauczyciele oraz opiekunowie szkolni.
- Pomimo pozytywnych zmian zachodzących w postawach wobec palenia tytoniu sytuacja społeczna i zdrowotna nadal nie jest zadowalająca. Zmieniają się trendy oraz profil palaczy. Najnowsze badania wskazują, że po papierosy coraz chętniej sięgają kobiety, a co niezwykle niepokoi, również nastoletnie dziewczęta - mówiła przedstawicielka Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia.
Uczestnicy konferencji zapoznali się ze znowelizowaną ustawą antynikotynową, którą przybliżyła Beata Mędrala - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu, Agnieszka Świst przedstawiła ramowe założenia ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu, a dzieci ze SP nr 6 w Jarosławiu wykonały piosenkę antynikotynową przygotowaną specjalnie na ten dzień.
W konferencji wzięli udział m.in.: Teresa Krasnowska - prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia, Joanna Mordarska - naczelnik Wydziału Kultury Turystyki i Promocji Miasta, Anna Sawicka - Rejonowy Koordynator Podkarpackiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
***
Trochę statystyk
Blisko 30% dorosłych Polaków przyznaje się do palenia papierosów, z czego 34 % to mężczyźni, a 23 % kobiety. Narażonych na bierne palenie w pracy jest 24% mężczyzn i 14 % kobiet, natomiast w domu 29% kobiet i 20% mężczyzn. Daje to nam liczbę ok. 4 mln dzieci, które już od najmłodszych lat wdychają mimowolnie dym papierosowy.
Pocieszający jest fakt, że w wyniku dotychczasowych kampanii, palenie rzuciło ponad trzy miliony Polaków.