Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2010 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

BELLA DISCORDIA na rozpoczęcie festiwalu

22 sierpnia br. w opactwie ss. benedyktynek burmistrz Andrzej Wyczawski oficjalnie otworzył XVIII Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Impreza osiągnęła w tym roku pełnoletność, ma już swoich wiernych odbiorców, przyciąga również nowe grono melomanów.
Fot. Marcin Mituś
Zespół "Bella Discordia". | Fot.  Marcin Mituś
Zespół "Bella Discordia".
Fot. Marcin Mituś
Festiwal otworzył burmistrz Andrzej Wyczawski. | Fot.  Małgorzata Młynarska
Festiwal otworzył burmistrz Andrzej Wyczawski.
Fot. Małgorzata Młynarska
Fot. Marcin Mituś
Przed publicznością zgromadzoną w kościele św. Mikołaja i Stanisława wystąpił austriacki zespół „Bella Discordia" w programie La Virtuosissima Cantatrice. Kantaty i arietty Barbary Strozzi. Melomani mieli możliwość  wsłuchania się w XVII-wieczną muzykę śpiewaczki i kompozytorki, która wzrastając w świecie intelektualnej elity ówczesnej Wenecji - niedostępnym dla kobiet z niższych sfer - jako przybrana córka Giulio Strozzi osiągnęła niebywały sukces. Wykształcenie, kontakt z poetami, muzykami i artystami, którzy często gościli w domu wpłynęło na rozwój jej dalszej kariery zarówno jako śpiewaczki (jej głos porównywano do głosu Orfeusza) jak i kompozytorki. Piękna, utalentowana, niezależna, dbająca o finanse i wydawanie swoich utworów Barbara Strozzi oczarowała bywalców weneckich akademii. Podczas koncertu „Bella Discoria" w wybranych utworach zaprezentowała publiczności poszczególne instrumenty należące do grupy basso continuo. Muzyka z punktu widzenia kobiety jaką mogliśmy usłyszeć w niedzielny wieczór to m.in. utwory ze zbioru dedykowanego władcy Ferdynandowi III z okazji zaślubin z Eleonora Gonzagą oraz dialog między nadziejami a strachem.

Zespół „Bella Discoria", który istnieje od 5 lat wystąpił w pięcioosobowym składzie: Maria Skiba (sopran), Reinhold Waldek (harfa barokowa), Frank Pschichholz (teorba, gitara barokowa), Gerd Amelung (wirginał), Waltrand Gumz (violone).


Na podstawie informatora wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu: XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 22-29 sierpnia 2010, s. 12-27.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(24.08.2010 | aktualizacja 26.08.2010 10:46)
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30