Postać Wojciecha Bonowskiego, którego 400. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku jest mało znana w naszym kraju. Kompozytor, muzyk, tłumacz urodził się prawdopodobnie w Bobowej (Małopolska), choć niektóre źródła podają Lwów - miasto w którym na pewno spędził swoje dzieciństwo i otrzymał staranne wykształcenie. Różne koleje jego losu, od niewoli po 19-letnią służbę na dworze sułtańskim sprawiły, że zetknięcie się ze światem Orientu przyciągnęło go jeszcze bardziej. Przyjął islam i w duchu kultury Wschodu - ciągle mając w pamięci swoje korzenie - komponował utwory pozwalające Europejczykom poznać jego nowe wyznanie, a Turkom pochodzenie. W twórczości Ali Ufki Beja, bo taki przyjął przydomek, znajdziemy tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu na j. turecki, Psalmy Dawida zaadaptowane do tureckich modusów, poematy sufickie, m.in. dzieło „Mecmua-i Saz ü Söz" (najważniejsze źródło muzyki otomańskiej), słownik turecko-łaciński.
Pięciu wykonawców Ensemble Kudsi Erguner, grupy która wystąpiła w wypełnionej po brzegi jarosławskiej bazylice, na całym świecie propaguje muzykę otomańską i suficką. Utwory Ali Ukfi stoją ponad podziałami różnych tradycji i uważane są za jedne z najważniejszych w XVII-wiecznej muzyce tureckiej.
Na podstawie informatora wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu: XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 22-29 sierpnia 2010, s. 50-61.
Zapraszamy do GALERII: http://www.jaroslaw.pl/imprezy-miejskie/id47,XVIII-Festiwal-Muzyki-Dawnej-Piesn-Naszych-Korzeni-cz.-III.html
Dzisiaj, o godz. 20.00 zapraszamy do kolegiaty na występ zespołu SIRIN (Rosja). Trzynastu wykonawców wraz z kantorami prawosławnego Monasteru w Supraślu i kantorami festiwalowymi zaprezentują Grę o Młodziankach w Piecu Ognistym.