Oficjum Pieca wykonywano raz w roku, w okresie Bożego Narodzenia jako część nabożeństwa. W centrum świątyni budowano piec, śpiewacy wkładali szaty Młodzianków i sług Nabuchodonozora, z którego rozkazu trzech młodzieńców zostało wrzuconych do ognistego pieca. Zainteresowanie tym oficjum pojawiło się w końcu XIX wieku, ale materiały pozwalające je ponownie wystawiać udało się zgromadzić w wieku XXI. Dzięki temu publiczność jarosławska mogła uczestniczyć w niezwykłym widowisku, w którym śpiew liturgiczny na podobieństwo śpiewu aniołów określa stan wewnętrzny wykonawcy.
Zespół Sirin istnieje od 20 lat, jego nazwa oznacza imię apokryficznego ptaka „śpiewającego niewysłowione pieśni o duszach zbawionych i szczęśliwych". Poza stałymi występami i nagraniami zajmuje się również pracą badawczą, współpracą z muzykami, reżyserami teatralnymi, uczonymi.
Na podstawie informatora wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu: XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 22-29 sierpnia 2010, s. 64-77.