Dzisiaj między 12.00 a 18.00 w okolicach Bramy Krakowskiej, na ul. Słowackiego, przy biurowcu PSS Społem będą zbierane podpisy jarosławian wyrażające sprzeciw wobec planowanej likwidacji Wojskowego Zakładu Remontowo-Budowlanego w Jarosławiu. Decyzja zapadła w piątek w gabinecie burmistrza podczas spotkania Komitetu Obrony WZRB w Jarosławiu.
Od lewej: dyr. WZRB W. Świdnicki, M. Zaborniak, poseł M. Golba.
M. Zaborniak, M. Golba, T. Chrzan, K. Makulski.
Fot. Małgorzata Młynarska
J. Piątek, K. Kurasz, M. Zając.
Fot. Małgorzata Młynarska
M. Kot, W. Świdnicki, M. Zaborniak.
Fot. Małgorzata Młynarska
M. Zaborniak, M. Golba, T. Chrzan, A. Ćwierz.
Fot. Małgorzata Młynarska
Wojskowy Zakład
Remontowo-Budowalny boryka się z wizją likwidacji zakładu. Pięciuset
pracowników walczy o utrzymanie swoich miejsc pracy. W sierpniu powstał Komitet
Obrony Wojskowego Zakładu Remontowo-Budowlanego w Jarosławiu, którego celem
jest wspieranie pracowników w walce o przekształcenie zakładu i w efekcie umożliwienie
utrzymania miejsc pracy. W piatek w gabinecie burmistrza (Andrzej Wyczawski włączył się do Otwartego Komitetu) spotkali się: Jadwiga Piątek - reprezentująca Andrzeja Buczka, posłowie: Andrzej Ćwierz, Mieczysław Golba, w imieniu burmistrza - Marcin Zaborniak, sekretarz
NSZZ Solidarność WZRB Katarzyna Kurasz, szef związków zawodowych zakładu Marian Zając, dyr. WZRB Władysław Świdnicki, prezes PSS Społem Kazimierz Makulski, starosta Tadeusz Chrzan, w imieniu wojewody Marek Kot.
Od 2 sierpnia br. trwa proces likwidacyjny zakładu, decyzję taką podjął 19 lipca szef Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Lublinie. Jak wynika z pisma skierowanego do Andrzeja Buczka - przew. NSZZ Solidarność Ziemia Przemyska, przez ministra obrony narodowej istnieje możliwość przekształcenia zakładu w instytucję gospodarki budżetowej, o ile ma to uzasadnienie w realizacji zadań publicznych. Takie rozwiązanie problemu musi zaakceptować Rada Ministrów, ale póki co takiego uzgodnienia nie ma. Kolejnym rozwiązaniem byłoby włączenie zakładu do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, na co też musi wyrazić zgodę minister obrony narodowej po zasięgnięciu opinii Rady Ministrów.
20 września w sytuacji braku decyzji ministra, zostanie zorganizowana akcja protestacyjna przed zakładem w postaci oflagowania budynku.