Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza w Jarosławiu założono w 1972 roku, przy ówczesnym Liceum Sztuk Plastycznych - do dziś jest ściśle związane z tą szkołą. Helena Szczepanik była jedną z założycielek Towarzystwa, pełni do dziś rolę prezesa. Oprócz niej wśród założycieli znaleźli się m.in. Anna Jenke, Irena Oryl, Edward Kieferling, Stanisława Szim, Maria Ulma.
Dzisiejszy zarząd tworzą: Helena Szczepanik, Irena Oryl, Stanisława Szim, Zdzisław Okopski, Krzysztof Cap, Grażyna Pol, komisję rewizyjną natomiast: Tadeusz Stefanowski, Barbara Płocica, Tomasz Kisiel.
Od początku istnienia Towarzystwo odgrywało dużą rolę edukacyjną organizując szereg sympozjów, wykładów, konferencji, sesji naukowych, czy warsztatów polonistycznych z udziałem profesorów wyższych uczelni z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Sosnowca, Katowic, Rzeszowa, Poznania. Aktywność Towarzystwa umożliwiła jarosławianom kontakt z bardzo ambitnym środowiskiem akademickim i autorytetami świata kultury, literatury i sztuki. Nieocenione jak podaje Helena Szczepanik w książce „Między tradycją a współczesnością" okazywała się pomoc (i tak jest do dzisiaj) kadry artystycznej szkoły plastycznej.
Dzisiaj Towarzystwo liczy sobie 34 członków, nadal animuje życie humanistyczne w mieście poprzez np. konferencje o twórczości Józefa Szajny (2009), Zbigniewa Herberta (2008), Stanisława Wyspiańskiego (2007). Na bieżąco członkowie Towarzystwa patronują albo włączają się w organizację konkursów recytatorskich ( na czele z Regionalnym Konkursem Poezji Jerzego Hordyńskiego). Jest organizacją pożytku publicznego, otrzymuje spore wsparcie z budżetu Miasta Jarosław.
23 września odbyło się spotkanie jubileuszowe Towarzystwa, w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji, spotkanie było okazją do podsumowania działalności, promocji wspominanej książki oraz wysłuchania koncertu chopinowskiego w wykonaniu dr Agnieszki Hoszowskiej-Jabłońskiej.