Józefa Frendo była prezesem Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia od lat dziesięciu, wybierana na kolejne kadencje. Jak zawsze powtarzała, pracę w Stowarzyszeniu uważała za sens życia, była emerytowaną nauczycielką. Z jej inicjatywy została ufundowana tablica upamiętniająca jarosławskiego poetę - Jerzego Hordyńskiego (na jego domu rodzinnym, przy ulicy Dąbrowskiego) oraz tablica poświęcona Kazimierzowi Gottfriedowi - na ścianie budynku Muzeum - Kamienicy Orsettich. Za jej kadencji zostało wydanych kilka tomów rocznika stowarzyszenia. Odtworzono również tablicę poświęconą Józefowi Piłsudskiemu i 39. Pułkowi Strzelców Lwowskich. Z jej inicjatywy i troski o lokalną historię w Jarosławiu odsłonięto pomnik poświęcony dr. Stanisławowi Bylinie (podczas II wojny światowej prowadził oficjalnie prywatną klinikę, a potajemnie leczył polskich rannych żołnierzy, partyzantów, Żydów). Józefa Frendo zaangażowana była także w powstanie i odsłonięcie pomnika poświęconego kpt. Władysławowi Kobie (maj 2008).
Była koordynatorką inicjatyw popularyzujących historię wśród młodzieży. Przykładem jest podjęty przez nią pomysł organizacji Zlotów Gwiaździstych - inicjatywy ocalenia od zapomnienia tego, co stanowi o dziedzictwie, tradycji i tożsamości polskiego narodu. Pomysłodawczyni „Turnieju Wiedzy o Jarosławiu" i regionalnego konkursu recytatorskiego i poetyckiego im. Jerzego Hordyńskiego" którego celem jest popularyzacja twórczości poety oraz promocja młodzieży uzdolnionej poetycko. Józefa Frendo przyczyniła się do powstania Szkolnego Koła Miłośników Jarosławia w Publicznym Gimnazjum Nr 1.
Była pomysłodawczynią książek napisanej przez Zofię Bieńkowską: Honorowi Obywatele Miasta Jarosławia, a także Opowiem ci moją historię (prac pokonkursowych po jednym ze Zlotów Gwiaździstych).
Józefa Frendo jest lauretaem Honorowej Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia Jarosława 2005 w kategorii aktywność społeczna.
Odejście Józefy Frendo, to nieodżałowana strata dla naszego miasta.