Podczas spotkania z władzami miasta i powiatu w zabytkowym Ratuszu zwrócił uwagę na wymianę kulturalną między naszymi krajami. Po wysłuchaniu i obejrzeniu prezentacji multimedialnej Burmistrza Janusza Dąbrowskiego dotyczącej historii, a także walorów turystycznych, gospodarczych i inwestycyjnych miasta zachęcał do podjęcia starań o partnerstwo z jednym z miast w Japonii: "Chciałbym współpracować z Jarosławiem, a także, by jak najwięcej Japończyków poznało wspaniałość tego regionu". Zaprosił włodarzy do swej rezydencji w Warszawie i złożył deklarację, że jeszcze nas odwiedzi. Ambasador zwiedził rynek, muzeum i Katolickie Centrum Kultury. Od władz miasta otrzymał obraz przedstawiający Starówkę w Jarosławiu.
Burmistrz Janusz Dąbrowski w czasie inauguracji imprezy nawiązał do ponad 100-letniej historii współpracy polsko - japońskiej, która zaowocowała powstaniem stowarzyszeń i fundacji, mających na celu rozwój dwustronnych stosunków w zakresie kultury i wymiany myśli technicznej: "Wspólnie poznawać będziemy muzykę, taniec, sztukę kompozycji, malarstwo i różne odmiany sportu narodowego owiane nutką tajemniczości w kręgach kultury europejskiej. Mam również nadzieję, że poznanie walorów gospodarczych i turystycznych Jarosławia przyniesie owoce w postaci konkretnych inwestycji, a także będzie promocją miasta o bogatej historii i tradycji, które obchodzi w tym roku 630. rocznicę lokacji na prawie magdeburskim".
Prezes Fundacji Iga Dżochowska, która od 13 lat kultywuje kulturę japońską i jest główną inicjatorką festiwalu, wielokrotnie podkreślała życzliwość i doskonałą współpracę z władzami. Obiecała, że uczyni wszystko, by do Jarosławia zawitał inwestor japoński i powstały nowe miejsca pracy.
Współorganizator festiwalu Ks. Prałat Andrzej Surowiec wyraził radość z obecności przedstawicieli tak odmiennej kultury. W dowód wdzięczności wręczył światowej sławy skrzypkowi Jinowi Matsuno miniaturę stacji Drogi Krzyżowej z kościoła pw. Chrystusa Króla. Natomiast Iga Dżochowska otrzymała Medal Dobroczyńcy Parafii.
Imprezą towarzyszącą był piknik polsko - japoński "Wszyscy jesteśmy braćmi", w którym uczestniczyli również niepełnosprawni, pensjonariusze Domów Pomocy Społecznej i SP ZOZ, a także dzieci z Domów Dziecka. Zorganizowano wiele konkursów dla dzieci i młodzieży oraz dyskotekę.