Spotkanie w secesyjnej sali narad Ratusza prowadził Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz. Na uroczyste podpisanie umowy przybyli również: Zastępca Primatora Miasta Humenne - Juraj Vanio, Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki - Natasza Mocakova, Wojewoda Preszowski Josef Polačko wraz z małżonką, Zastępcy Przewodniczącego Rady Miasta Jarosławia - Jarosław Pagacz i Wacław Spiradek, Zastępca Burmistrza Marian Muzyczka, Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Andrzej Wyczawski oraz radni.
Podpisanie umowy o współpracy jest wynikiem realizacji uchwały Rady Miasta Jarosławia podjętej 28 lutego 2005 r. Primator Vladimir Kostilnik podczas spotkania powiedział: "Pierwszego maja ubiegłego roku wstąpiliśmy do jednego, wielkiego domu - Unii Europejskiej. W ten sposób zlikwidowaliśmy granice, które nas dzieliły. Żyjemy w jednym, pięknym Euroregionie Karpaty, który się rozwija".
"Humenne to bardzo rzetelny i obiecujący partner, z którym będziemy mogli realizować wnioski unijne" - twierdzi Burmistrz Janusz Dąbrowski. Ta współpraca, podobnie jak z Michalovcami będzie o tyle łatwiejsza, że nie ma bariery językowej. Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz podziękował wojewodzie preszowskiemu za pomoc w nawiązaniu współpracy. Nazwał go "ojcem chrzestnym" partnerstwa.
Humenne leży w odległości ok. 200 km od Jarosławia. Położone jest w przepięknym regionie historycznego Zemplina u zbiegu rzeki Laborec i Cirocha. Jest miastem bardzo urozmaiconym pod względem przyrodniczym. Liczy 35.500 mieszkańców. Warto zwrócić uwagę na potencjał ekonomiczny zarówno miasta jak i regionu preszowskiego, otwartego dla inwestorów zagranicznych. Burmistrz Humennego twierdzi, że dzięki potencjałowi zagranicznemu poziom bezrobocia wynosi jedynie 10,5%.
Delegacja ze Słowacji zwiedziła kościół pw. Chrystusa Króla, Katolickie Centrum Kultury, a także uczestniczyła w koncertach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej.