Prelekcje przeprowadzone były w :
· Szkoła Podstawowa nr 7 im. Stanisława Staszic,
· Szkoła Podstawowa nr 9 im. Tadeusza Kościuszki,
· Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego,
· Szkoła Podstawowa nr 10 im. Wojska Polskiego, w sumie strażnicy odwiedzili 31 klasy.
Pan inspektor Aleksander Mnich i strażnik Piotr Demko przedstawili zasady bezpieczeństwa przy używaniu sztucznych ogni, zagrożeniach wynikających z nieprawidłowego odpalania rac, postępowania z niewypałami.
Kilka rad dla rodziców:
· Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne zaopatrywanie się w sztuczne ognie i fajerwerki.
· Jeśli kupujemy takie akcesoria wymagajmy od sprzedawców dowodu ich atestu i dopuszczenia do sprzedaży.
· Sprawdzajmy termin ważności i uważnie czytajmy zalecenia producenta dotyczące instrukcji obsługi.
· Unikajmy ich kupowania na targowisku, jeżeli są niewiadomego pochodzenia.
· Starajmy się towarzyszyć naszym pociechom w noworocznych iluminacjach.
· Postarajmy się wytłumaczyć, że pirotechnika oprócz radości i wrażeń niesie ryzyko wypadku, jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa.
· Sprawdzajmy długość lontu. W czasie odpalania trzymajmy sztuczne ognie z dala od twarzy, a przede wszystkim oczu.
· Nie pozwalajmy dzieciom na samodzielne przeróbki fajerwerków, czy ich "domorosłą" produkcję przy użyciu puszek, kapsli, butelek.
Pragnę nadmienić, że w myśl Rozporządzenia Wojewody Podkarpackiego nr 12/10 z dnia 7 grudnia 2010 obowiązuje zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa podkarpackiego. Zakaz ten nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2010 oraz w dniu 1 stycznia 2011, a także nie obejmuje organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów. /treść w załączniku/
Straż Miejska w Jarosławiu przypomina, że zgodnie z 37 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. Nr 67 poz.679 z późniejszymi zmianami),
zabroniona jest sprzedaż wyrobów pirotechnicznych
osobom niepełnoletnim
Zgodnie z cyt. przepisem - osoba, która nie stosuje się do tego zakazu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
UWAGA!
Sprzedawane materiały pirotechniczne powinny posiadać: świadectwo dopuszczenia do obrotu, odpowiednie atesty i muszą być zaopatrzone w instrukcję obsługi w języku polskim.
Bogusław Ryzner
Kierownik referatu ds. organizacji służby w straży miejskiej