Wystawa przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Rzeszowskiego po raz pierwszy prezentowana była w czerwcu 2009 r. z okazji nadania abpowi Ignacemu Tokarczukowi tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Od wczoraj, 2 lutego br. wystawę można oglądać w Jarosławiu. W „Galerii za chórem" pojawiły się plansze z fotografiami, dokumentami, listami z dzieciństwa, młodości, edukacji i pracy Arcybiskupa. Budowniczy kościołów, w latach 1966-89 stale inwigilowany, przez funkcjonariuszy SB został uznany - zaraz po kardynale Wyszyńskim - za „najbardziej wojującego i najgroźniejszego biskupa, zdecydowanego przeciwnika ustroju socjalistycznego". Jego kazania były nagrywane przez SB; tylko w latach 1966-71 w archiwach SB w Rzeszowie zgromadzono 654 kazania. W uznaniu zasług za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce 3 maja 2006 r., w Święto Matki Bożej Królowej Polski i 215. rocznicę Konstytucji 3 Maja, abp Ignacy Tokarczuk otrzymał z rąk prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego. Te i wiele innych wątków z życia ks. abpa seniora można odnaleźć na prezentowanych planszach.
Podczas otwarcia wystawy obecni byli: burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, przewodniczący RM Jarosław Pagacz, wiceprzewodniczący Marian Janusz, przedstawiciele Powiatu Jarosławskiego, Archiprezbiter Jarosławski ks. Andrzej Surowiec, proboszcz parafii pw. Bożego Ciała w Jarosławiu Marian Bocho, proboszczowie zaprzyjaźnionych parafii oraz liczne grono mieszkańców miasta.
- Miło być na wystawie, która pokazuje wspaniały życiorys wielkiego patrioty, mężnego, niezłomnego i pracowitego. To Jemu zawdzięczamy pomoc na rzecz powstawania nowych kościołów. Nigdy nie zapominał o Jarosławiu - powiedział burmistrz Andrzej Wyczawski.
Otwarcie wystawy poprzedziła uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. dr hab. Stanisława Nabywańca prof. UR oraz koncert chóru ze Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina w Jarosławiu po kierunkiem Jadwigi Nowosiad.
Organizatorzy: Parafia pw. Bożego Ciała przy Kolegiacie w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Wychowawcze im. Piotra Skargi przy Kolegiacie w Jarosławiu.