Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2005 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

O prawdę Syberii prosimy Cię Panie...

Po raz kolejny Sybiracy i Weterani z Jarosławia i okolic wspólnie obchodzili swoje święto. W kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława 20 września została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Prałata Andrzeja Surowca - Archiprezbitera Jarosławskiego. Na uroczystość przybyli m.in.: prof. Janina Kozłowska z Warszawy - przyjaciel Związku Sybiraków, Wicewojewoda Podkarpacki Franciszek Woś, parlamentarzyści, władze samorządowe, Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska Andrzej Buczek, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, poczty sztandarowe szkół i organizacji kombatanckich, wnukowie Sybiraków reprezentujący Cieszacin (z siedzibą w Tarnowie), Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy oraz Kompania Honorowa Wojska Polskiego.

W homilii Ks. Andrzej Surowiec nawiązał do wspominanych w tym dniu w liturgii Koreańczyków: św. Andrzeja Kim i Pawła Chong oraz ich towarzyszy w męczeństwie. "Są pewne zbieżności z historią Polaków wywiezionych na Sybir czy do Kazachstanu z historią Koreańczyków" - przekonywał Archiprezbiter Jarosławski. Nawiązał do Pomnika Katyńskiego poświęconego kilka dni wcześniej: "Pamięć o Sybirakach, pamięć o Katyńczykach zobowiązuje nas, abyśmy szukali ludzi, którzy szanują polską tradycję i pracują, aby słowo miały właściwą wymowę".

Wspomnieniami z Syberii podzieliła się Zofia Garczyńska - Prezes Związku Sybiraków w Jarosławiu: "W tej morderczej podróży z braku żywności, wody, przy siarczystym mrozie umierały najczęściej dzieci wyrzucane z wagonów wzdłuż torów kolejowych". Pokolenie, które nie pamięta tego czasu zniewolenia i nie znało skrzętnie ukrywanej prawdy zastanawia się na tym, co dało siłę przetrwania tym którzy przeżyli i wrócili. "Silni wiarą, wytrwali w modlitwie potrafiliśmy się przeciwstawić zwątpieniom. Ocaleliśmy dzięki Opatrzności, której zawierzyliśmy. Siłę czerpaliśmy też z wielkiego oddania sprawie narodowej, z patriotyzmu i niezłomnej wiary w odrodzenie Polski" - wyjaśniała Sybiraczka.

Po Mszy św. zebrani przeszli pod Krzyż Golgoty Narodów, gdzie złożyli wieńce i kwiaty oraz wysłuchali Kilku wystąpień.

Współgospodarz uroczystości Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski podziękował Sybirakom i Weteranom za pielęgnowanie pamięci o tamtych trudnych czasach. "Mamy jeszcze wiele do zrobienia. Ta uroczystość oraz wszystkie kolejne powinny młodym pokoleniom od nowa przybliżać tę tematykę, mówić o krwi, o cierpieniu, ale nade wszystko powinniśmy mówić i modlić się za tych, którzy pozostali na nieludzkiej ziemi".

W Apelu Poległych zebrani oddali hołd poszkodowanym, pomordowanym i tym, którzy nigdy do Ojczyzny nie wrócili.

Zofia Krzanowska
Rzecznik Prasowy Burmistrza
(23.09.2005 | aktualizacja 29.11.2007 14:18)
Prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława podzieliła się własnym przeżyciami
Prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska w kościele pw. św. Mikołaja i św. Stanisława podzieliła się własnym przeżyciami
Przemarsz organizacji kombatanckich
Przemarsz organizacji kombatanckich
Przed Krzyżem Golgoty Narodów
Przed Krzyżem Golgoty Narodów
Burmistrz Janusz Dąbrowski podziękował Sybirakom za ich cierpienia i odkrywanie historii
Burmistrz Janusz Dąbrowski podziękował Sybirakom za ich cierpienia i odkrywanie historii
Delegacja Związku Sybiraków - fot. Zofia Krzanowska
Delegacja Związku Sybiraków - fot. Zofia Krzanowska
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30