Zorganizowanie wystawy było możliwe dzięki dobrej współpracy Zespołu Szkół Plastycznych w Jarosławiu z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Śląska Uczelnia konsekwentnie wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom społecznym i potrzebom regionu, zapewnia niezbędną wiedzę teoretyczną i praktyczną pozwalającą absolwentom na swobodne posługiwanie się technologiami klasycznymi oraz współczesnymi środkami przekazu artystycznego. Efekty pracy studentów Wydziału Projektowego i Malarstwa od 10 marca można oglądać w naszym mieście. Wernisaż był doskonałą okazją dla uczniów ZSP do spotkania się z zaproszonymi gośćmi - wykładowcami katowickiej Uczelni, jak również rozmowy, pogłębienia wiedzy teoretycznej i warsztatowej. Taki kontakt jest niezwykle ważny, co podkreślał dyrektor ZSP Krzysztof Krzych otwierając wystawę oraz prof. Jacek Rykała - prorektor ds. nauczania i współpracy z zagranicą ASP w Katowicach. Na otwarciu wystawy obecni byli także pedagodzy ASP: prof. Zbigniew Blukacz, prof. Marcin Majewski, dr Grzegorz Hańderek - Dziekan Wydziału Artystycznego, Krzysztof Szczepaniak - Główny Wizytator CEA, nauczyciele, uczniowie ZSP w Jarosławiu i Rzeszowie.
Wystawa została podzielona na dwie części. W Synagodze prezentowane jest malarstwo, instalacje, można obejrzeć także projekcje multimedialne, natomiast sale wystawowe „Galerii u Attavantich" w CKiP zdominowała grafika.
A skąd tytuł wystawy? „AKADEMIA z miasta ogrodów" nawiązuje do idei, która narodziła się w 1898 r. w Anglii. Jej autor - Ebenezer Howard rok później założył Stowarzyszenie Miast Ogrodów, które miało zmienić teorię w praktykę. Kilka lat później w Londynie powstała pierwsza tego typu realizacja zapewniająca swoim mieszkańcom harmonijny kontakt z przyrodą i kulturą. Na terenie Polski to właśnie w Katowicach znajduje się najstarsze miasto ogród - dzielnica Giszowiec. Osiedle, zgodne z wytycznymi Howarda, zaprojektowali Jerzy i Emil Zillmannowie, architekci z Charlottenburga. Obecnie, równo 100 lat po narodzinach Giszowca, Katowice mają szansę na rozwinięcie pomysłów dawnych mieszkańców miasta. Unikalny charakter Katowic wynika z niezwykłego zderzenia industrializacji i natury. To inspiruje do współczesnego marzenia o Katowicach - Mieście Ogrodów, pretendującego do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - dowiadujemy się na stronie www.2016katowice.eu
ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ: http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id53,Akademia-z-miasta-ogrodow.html/