Mieszkańcy miasta mogli uczcić ten Dzień biorąc udział w uroczystościach, które rozpoczęły się w kościele NMP Królowej Polski występem Reprezentacyjnego Chóru Mieszanego „Jarosław", pod dyrekcją Andrzeja Jakubowskiego. Można było usłyszeć pieśni patriotyczne m.in.: „Żeby Polska była Polską" - nieoficjalnie uznawaną za hymn „Solidarności".
Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył o. Teodor Knapczyk OFM, który wygłosił także homilię. W intencji Ojczyzny modlili się proboszczowie jarosławskich parafii na czele z archiprezbiterem ks. prałatem Andrzejem Surowcem, przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i powiatowych, burmistrz Andrzej Wyczawski z zastępcami Stanisławem Misiągiem i Bogdanem Wołoszynem, sekretarz miasta Jan Biłas, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, radni, służby i instytucje publiczne, weterani, organizacje pozarządowe, szkoły oraz licznie zebrani mieszkańcy Jarosławia.
Po liturgii i odmówieniu modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, nastąpił przemarsz pod Pomnik Konstytucji 3 Maja. Tam burmistrz Andrzej Wyczawski w swoim przemówieniu przytoczył fragment preambuły Konstytucji, podkreślił, że uczy nas ona iż dla osiągnięcia ważnych - społecznych celów warto rezygnować z partykularnych interesów i stawać ponad podziałami. Nawiązując do przypadającej tego dnia uroczystości Matki Bożej Królowej Polski, dodał: - (...) Uznać Maryję za Królową oznacza przede wszystkim żyć na Jej wzór. To wezwanie do kształtowania autentycznej miłości do Ojczyzny, która przejawia się w prawym sumieniu, rzetelnym wypełnianiu obowiązków swego stanu...
Zakończeniem uroczystości było złożenie pod pomnikiem biało-czerwonych wiązanek.
Jarosławskie obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji uświetniły: Orkiestra „Laudate Dominum", Kompania Honorowa Wojska Polskiego, harcerze i poczty sztandarowe.