W homilii Ks. Prałat Aleksander Kustra (organizator i uczestnik pamiętnej pielgrzymki w 2000 r.) mówił o roli Papieża w procesie przemiany Polski i świata. Nawiązał do obrazu sosny, której jedna część trzyma się jeszcze korzeni, a druga wyrwana, wisi w powietrzu i usycha. To porównanie zawarte w jednej z ostatnich scen "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego - według Ks. Kustry - "jest wstrząsającym obrazem tego, co nam grozi, tego co nas różni - indywidualnie i społecznie, tego rozgraniczenia między życiem wartościami a pustymi słowami, między czynem a deklaracją, pomiędzy obietnicą a wolą".
W Sali Narad Ratusza odbyła się uroczysta sesji Rady Miasta Jarosławia, podczas której Burmistrzowie obecnej i poprzedniej kadencji: Janusz Dąbrowski i Jan Gilowski oraz obecny i były Przewodniczący Rady Miasta: Marian Janusz i Janusz Szkodny odsłonili tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Jej poświęcenia dokonał Ks. Prałat Andrzej Surowiec. "Pamiątkowa tablica będzie stale przypominała nam o wartościach, którymi żył ten Największy z Polaków. Będzie to jednocześnie dla nas ogromne moralne zobowiązanie, aby stale coraz lepiej poznawać jego naukę, według niej żyć i kształtować życie społeczne.... Jan Paweł II stale przypominał nam, że albo jest pełna prawda, albo jej nie ma wcale. Nie może być inna prawda dla urzędnika, a inna dla petenta. Inna prawda dla Burmistrza, a inna dla Rady. Nie może być inna sprawiedliwość dla przewodniczącego komisji, a inna dla proszącego o wsparcie" - powiedział Ks. Archiprezbiter. Autorem tablicy jest artysta plastyk Stanisław Lenar.
Uroczystą sesję prowadził Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz, który zapewnił: "My, tu obecni wiemy dziś z całą pewnością, że ten polski z Wawelskiego Grodu, silny mocą wiary, miłości i nadziei stał się rzymską Kościoła powszechnego i świata całego, która wzmocniła duchową strukturę ludzkości kończącego się trzeciego tysiąclecia, zaznaczyła się w sposób wyjątkowy w procesie przemian zachodzących we współczesnym świecie, w kształtowaniu świadomości i sumienia ludzkości, w obronie i poszanowaniu niezbywalnych wartości, zwłaszcza życia ludzkiego, godności i praw każdego człowieka".
W sesji uczestniczyli również księża dziekani: Edward Chmura i Jan Jagustyn, proboszczowie parafii jarosławskich, siostry zakonne, parlamentarzyści, Rektor PWSZ prof. dr hab. Roman Fedan, Honorowi Obywatele Miasta: Kazimierz Ziobro i Bronisław Niemkiewicz, burmistrzowie: Janusz Dąbrowski, Tadeusz Pijanowski i Marian Muzyczka.
Jednym z największych ludzi naszej epoki, prawdziwym autorytetem moralnym, duchowym przewodnikiem nazwał Jana Pawła II radny Mieczysław Biliński, który omówił pontyfikat Papieża Polaka. "Służył wszystkim w sposób niezwykle nowoczesny zachowując przy tym wierność tradycji apostolskiej. Z niestrudzoną odwagą Papież Pielgrzym, Orędownik Prawdy, przemierzał drogę prowadzącą od Chrystusa do człowieka na różnych kontynentach świata, tytan pracy" - mówił radny.
Przypomnę, że podczas spotkania na pl. św. Piotra 25 października 2000 r. Ojciec św. wypowiedział znamienne słowa: "Jarosław - piękne miasto" i dodał, że pamięta swoją wizytę w naszym mieście. Zwracając się do pielgrzymów z Polski życzył, by "Rok Jubileuszowy ugruntował tę świadomość, że Eucharystia jest zadatkiem życia wiecznego w Bogu".