Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Nowy Rektor z wykładem w Akademii Trzeciego Wieku

23 maja br. Akademia Trzeciego Wieku gościła Rektora Elekta PWSTE w Jarosławiu - prof. URz dr hab. Wacława Wierzbieńca. Profesor Wierzbieniec, historyk, specjalizujący się w historii najnowszej, wyglosił wykład "Co warto wiedzieć o chasydyźmie". Wykład został zaprezentowany w sali widowiskowej MOK. Poniżej z satysfakcją przybliżamy sylwetkę profesora, gdyż urodził się i lata szkolne spędził w Jarosławiu.
Wacław Wierzbieniec podczas promocji XVIII tomu Rocznika SMJ, 20 stycznia br. w sala lustrzana CKiP. | Fot.  Bogusław Ryzner.
Wacław Wierzbieniec podczas promocji XVIII tomu Rocznika SMJ, 20 stycznia br. w sala lustrzana CKiP.
Fot. Bogusław Ryzner.
Przed domem Wincentego Witosa. Wśród doktorantów Marcin Bukała (pierwszy z lewej) współautor pracy - Wincenty Witos 1874-1945, Rzeszów 2010 (wydawnictwo albumowe IPN).
Przed domem Wincentego Witosa. Wśród doktorantów Marcin Bukała (pierwszy z lewej) współautor pracy - Wincenty Witos 1874-1945, Rzeszów 2010 (wydawnictwo albumowe IPN).
Przed Mauzoleum Wincentego Witosa na cmentarzu w Wierzchosławicach.
Przed Mauzoleum Wincentego Witosa na cmentarzu w Wierzchosławicach.
Fot. Zdjęcia 2,3,4 pochodzą ze strony inter. TPMWW.

Wacław Maciej Wierzbieniec (ur.1963, w Jarosławiu ) - dr hab., polski historyk specjalizujący się w historii najnowszej, bada kwestie narodowościowe i religijne w Europie Środkowo-Wschodniej XIX i XX w. oraz rolę dobroczynności i filantropii w życiu społecznym. Ukończył Szkołę Podstawową nr 5 im. Baśki Puzon (obecnie Zespół Szkół im. Jana Pawła II) i Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Rozprawa doktorska napisana w w roku 1994 nt. Społeczność żydowska w Przemyślu w latach 1918-1939 (pierwszy doktorat z historii na WSP). Habilitacja na podstawie rozprawy Żydzi w województwie lwowskim w okresie międzywojennym odbyła się na Uniwersytecie Rzeszowskim w roku 2004 (pierwszy doktor habilitowany wypromowany na Uniwersytecie Rzeszowskim), praca nagrodzona przez Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie). Związany zawodowo z WSP i URz. W latach 2005-2008 prodziekan na Wydziale Socjologiczno-Historycznym URz, od 2008 r. kierownik Zakładu Historii i Kultury Europy Wschodniej oraz Pracowni Historii i Kultury Żydów; wcześniej pracownik naukowy na Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Polskiej Akademii Umiejętności; Wydział II Historyczno-Filozoficzny; oraz Komisji Historii i Kultury Żydów; członek zarządu i skarbnik Polskiego Towarzystwa Studiów Żydowskich w Krakowie; członek Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Rzeszowie. Prezes Zarądu Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Rzeszowie. Autor i recenzent licznych publikacji naukowych, stypendysta i uczestnik staży naukowych na: New York Uniwesity i YIVO Istitut (Żydowski Instytut Naukowy) w Nowym Jorku, Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, King's College w Londynie i Uniwersyte Paris X w Nanterre, Uniwersytecie Iwana Franki we Lwowie.  Od 2008 r. profesor wizytujący /PWSZ/ PWSTE w Jarosławiu.

Żona Marta jest pracownikiem naukowym i dyrektorem Instytutu Muzyki Uniwesytetu Rzeszowskiego, dyrektorem Filharmonii Podkarpackiej i dyrektorem generalnym Festiwalu Muzyki w Łańcucie. Córka Aleksandra w tym roku zdaje maturę /na podst. Wikipedii, Gazety Jarosławskiej i innych źródeł/.

Wacław Wierzbieniec poza swoją główną domeną badań naukowych pozostaje również otwarty na inne dziedziny historii (np. dzieje ruchu ludowego). Świadczy o tym choćby następująca informacja: Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach - Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie odwiedziła grupa seminarzystów studiów doktoranckich na wydziale historii Uniwersytetu Rzeszowskiego pod opieką dr. hab. Wacława Wierzbieńca. Seminarium zorganizowane z tej okazji dotyczyło: Działalności niepodległych ludowców małopolskich w latach 1945-1989 i ich wkładu w powstanie Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach ze szczególnym uwzględnieniem osoby Mec. Stanisława Mierzwy (działacza ludowego, bliskiego współpracownika Wincentego Witosa, aresztowanego przez NKWD i sądzonego w bezprecedensowym "procesie szesnastu" w Moskwie a następnie w "procesie krakowskim" sierpień-wrzesień 1947 r., inicjatora powołania Muzeum Witosa w Wierzchosławicach). Swoimi osobami seminarium uświetnili: wnuczka Wincentego Witosa Pani Joanna Steindel oraz prawnuk Marek Steindel /ze strony Towarzystwa Przyjaciól Muzeum Wincentego Witosa - tpmw.pl/.

Andrzej Zgryźniak
Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
(20.05.2011 | aktualizacja 23.05.2011 17:40)
Archiwum
Listopad 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30