W niedzielę odbyła się uroczystość upamiętniająca to wydarzenie. Pod pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Kopijnikiem spotkali się parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, w tym zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marian Janusz, a także Stanisław Machała sekretarz Klubu Konsulów oraz goście z Węgier: przedstawiciele Ambasady Węgierskiej, węgierskich stowarzyszeń, instytucji kulturalnych i samorządowych, stowarzyszeń polonijnych, duszpasterze polonii węgierskiej.
Uroczystość poprowadził ks. Marek Pieńkowski, gospodarz Opactwa, a rozpoczęła się ona od odegrania przez Jarosławską Orkiestrę Dętą „Laudate Dominum" hymnów obu krajów. Następnie przybyli goście złożyli pod pomnikami wiązanki kwiatów. Po czym wszyscy uroczystym pochodem udali się do jarosławskiego Opactwa gdzie umieszczona jest tablica poświęcona księciu Franciszkowi II Rakoczemu, który przez 10 lat stacjonował w okolicy razem z trzema tysiącami żołnierzy. Przy dźwięku werbli obecne delegacje złożyły kwiaty pod pamiątkową tablicą. Ostatnim punktem obchodów rocznicy była Msza św. w kościele św. Mikołaja i Stanisława bpa, pod przewodnictwem ks. infułata Stanisława Maca. Homilię wygłosił ks. Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.
W Opactwie jeszcze do 18 października można obejrzeć wystawę poświęconą księciu Rakoczemu oraz tysiąc letnim tradycjom przyjaźni polsko-węgierskiej. Organizatorami są: Ambasada Wegier w Polsce, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie, Jósa András Múzeum - Nyíregyházi, Rétközi Múzeum - Kisvárda, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke, Club Konsulów w Jarosławiu.
* * *
Rakoczy Franciszek II, Rákóczi Ferenc (1676-1735), przywódca antyhabsburskiego ruchu wyzwoleńczego na Węgrzech, węgierski bohater narodowy. Aresztowany w Austrii 1701 za udział w spisku przeciw cesarzowi Leopoldowi I, zbiegł do Polski.
1703-1711 przywódca powstania kuruców na Węgrzech, 1704 książę Siedmiogrodu, 1705 książę Węgier. 1707 ogłosił detronizację Habsburgów na Węgrzech. Po upadku powstania na emigracji w Polsce, Francji, Turcji. Pozostawał w bliskich związkach z Polską. W 1906 jego prochy sprowadzono na Węgry do Koszyc.
Od jego nazwiska pochodzi tytuł węgierskiego marszu narodowego (Marsz Rakoczego), skomponowanego podczas powstania kuruców.