Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Sprawiedliwi Ulmowie, Sprawiedliwe Niepokalanki i Inni Sprawiedliwi

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zajmują się z wielkim pietyzmem problematyką stosunków polsko-żydowskich w czasie ostaniej wojny, w szczególności zaś pomocą udzielaną w tym czasie przez Polaków ludności żydowskiej na Rzeszowszczyźnie. W efekcie powstają różnego rodzaju wydawnictwa odkrywające ciągle nowe fakty, popularyzowane podczas wykładów wygłaszanych w całym regionie przez pracowników naukowych rzeszowskiego IPN.

Ostatnio w MOK w Jarosławiu gościliśmy Michała Kalisza, który m.in. przybliżył uczestnikom spotkania sylwetki Naszych Rzeszowskich Sprawiedliwych i ukrywanych Żydów (w tym Rodzinę Ulmów z Markowej). Przy okazji należy podkreślić, że sam Kalisz wywodzi się z rodziny, udzielającej pomocy Żydom, jego dziadek należał do kręgu osób, które uratowały wybitnego matematyka Hugo Steihausa, profesora tworzącego lwowską szkołę matematyczną. Wykładowca zaprezentował również album Elżbiety Rączy i Igora Witowicza, Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1945. Album wzbudził znaczne zainteresowanie doborowego grona uczniów z Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, uczestniczących w spotkaniu wraz z s. Emanuelą z tego Zgromadzenia. W albumie bowiem zamieszczona jest informacja o Żydach ukrywanych w Klasztorze Sióstr Niepokalanek, fotografie sióstr zaangażowanych w pomoc i kryjówki. Jak wynika z lektury albumu Żydzi w okolicach Jarosławia byli ukrywani m.in.: we Wierzbnej, Tywoni, Tapinie, Jankowicach. W pobliskim Pawłosiowie w 1943 r. za ukrywanie Żydów została rozstrzelana rodzina Czerwonków.

Wykład Michała Kalisza został zaprezentowany w ramach cyklu spotkań historycznych pod hasłem "Rzeczpospolita w kleszczach niemieckich i sowieckich 1939-1945", współorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Rzeszowie i Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.

Oficjalna promocja albumu Elżbiety Rączy i Igora Witowicza, Polacy ratujący Żydów na Rzeszowszczyźnie w latach 1939-1945 odbędzie się 7 grudnia br. - Budynek IPN, Rzeszów, ul. Szopena 23, godz. 17.00. Warto tam być!

Andrzej Zgryźniak
Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu
(03.12.2011 | aktualizacja 14.12.2011 09:01)
Michał Kalisz. | Fot.  K. Mruk.
Michał Kalisz.
Fot. K. Mruk.
Projekcja filmu o Rodzinie Ulmów w trakcie wykładu Michała Kalisza (przy stoliku), w centrum młodzież, z prawej s. Emanuela, z lewej Andrzej Zgryźniak (MOK). Na stoliku w biało-czerwonej okładce widoczny wspomniany album. | Fot.  K.Mruk.
Projekcja filmu o Rodzinie Ulmów w trakcie wykładu Michała Kalisza (przy stoliku), w centrum młodzież, z prawej s. Emanuela, z lewej Andrzej Zgryźniak (MOK). Na stoliku w biało-czerwonej okładce widoczny wspomniany album.
Fot. K.Mruk.
Rodzina Ulmów z Markowej. Okładka książki Mateusza Szpytmy i Jarosława Szarka. | Fot.  opoka.org.pl
Rodzina Ulmów z Markowej. Okładka książki Mateusza Szpytmy i Jarosława Szarka.
Fot. opoka.org.pl
Zaproszenie na promocję albumu Elżbiety Rączy i Igora Witowicza.
Zaproszenie na promocję albumu Elżbiety Rączy i Igora Witowicza.
Afisz informujący o cyklu spotkań "Rzeczpospolita w kleszczach niemieckich i sowieckich 1939-1945".
Afisz informujący o cyklu spotkań "Rzeczpospolita w kleszczach niemieckich i sowieckich 1939-1945".
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31