Uroczystość patriotyczno-religijna odbyła się na terenie dawnego Opactwa ss. Benedyktynek. Rozpoczęła się Mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków i pozostałych na Syberii oraz zmarłych w Ojczyźnie i żołnierzy, którzy swe życie oddali na wszystkich frontach świata. Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił ks. prałat Marian Bocho. W koncelebrze uczestniczył m.in. ks. prałat Marian Rajchel, kapelan Sybiraków. Ceremonię uświetnił „Chór Jarosław".
Po Mszy św. wszyscy w uroczystym pochodzie przeszli pod Krzyż Golgoty Narodów. Tam został odegrany Hymn Narodowy i wspomniany Hymn Sybiraków. Porucznik Mariusz Jałoszyński odczytał Apel Poległych po czym Kompania Honorowa oddała salwę honorową. Następnie głos zabrał zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, który powiedział: - (...)W ciągu jednej nocy, w bydlęcych wagonach tysiące Polaków wywieziono na Syberię, w głąb Rosji (...) Przez długi okres czasu nie wolno było o tym pisać, a nawet mówić. O prawdę można się było upomnieć dopiero po 1989 roku. Nie wolno nam o tym zapomnieć, bo Naród, który nie kultywuje pamięci swoich przodków, skazany jest na zagładę. Później przybyli goście złożyli kwiaty pod pomnikiem.
Uwieńczeniem uroczystości był występ artystyczny uczniów z Zespołu Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie, która nosi imię Zesłańców Sybiru.
W trakcie obchodów przyznane zostały również odznaczenia. Na wniosek Zarządu Głównego Związku Inwalidów Wojennych Medalem „Pro Memoria" zostali wyróżnieni: Bogdan Wołoszyn, Joanna Mordarska, Jan Kisiel, Roman Kałamarz. Natomiast Odznakę Honorowego Sybiraka otrzymali: Bogdan Wołoszyn i Jarosław Pagacz.
W uroczystości uczestniczyli m.in. zastępcy burmistrza Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, sekretarz Jan Biłas, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak, parlamentarzyści, Przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, radni, członkowie Związku Sybiraków, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, służby i instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, szkoły, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, orkiestra oraz poczty sztandarowe.
Organizatorem był Związek Sybiraków Oddział Jarosław oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.
* * *
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest corocznie 17 września, w rocznicę napaści w 1939 roku, wojsk ZSRR na Polskę. Pierwszy światowy Dzień odbył się w 2004 roku. Natomiast Dzień Sybiraka organizowany był przez Związek Sybiraków znacznie wcześniej - już w 1991 roku.
W dniu uroczystości w Centrum Kultury i Promocji odbył się wykład historyka Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie - Piotra Chmielowca, na temat „Sybiracy - Zesłańcy - Deportowani", a w terminie od 12 do 30 września na placu św. Mikołaja eksponowana jest wystawa pod tym samym tytułem. Jej tematem są losy Polaków zesłanych w głąb Rosji i Związku Sowieckiego. Wystawa ma charakter sygnalizacyjny. Poza ogólną informacją o Polakach zsyłanych w głąb Rosji w latach 1768-1956 zawiera materiały przekazane przez osoby (mieszkające obecnie w województwie Podkarpackim), które były deportowane do ZSRR.