Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jubileusz fundacji

W ciągu dwudziestu lat 988 osób na kwotę blisko 100 tys. zł otrzymało stypendium naukowe. Ponad stu uczniów rozpoczęło studia w renomowanych uczelniach w Polsce. To jest prawdziwy powód do radości dla naszej fundacji - powiedział Wiesław Kiełbowicz - prezes Zarządu Fundacji Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu podczas obchodów jubileuszu dwudziestu lat działalności.
Wręczenie medalu PRO MEMORIA w 2009 r. | Fot.  Iwona Międlar
Wręczenie medalu PRO MEMORIA w 2009 r.
Fot. Iwona Międlar

Dokładnie 13 lutego 1992 roku powstała Fundacja im. Heleny i  Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu. Jej twórcą był niezwykły człowiek syn zamordowanego w Katyniu mjr. Tadeusza Zielińskiego - Zbigniew Zieliński - absolwent Politechniki w Krakowie, wieloletni pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który na rzecz fundacji przekazał cały dorobek swojego życia.  Głównym celem fundacji jest pomoc zdolnym uczniom i studentom, których sytuacja materialna utrudnia naukę. Początkowo stypendia wypłacano z darowizn założyciela, a od 2003 r. fundacja prowadzi stację paliw, z której dochód przeznaczony jest głównie na stypendia dla zdolnej młodzieży i studentów.  

Fundacja prowadzi dwa fundusze stypendialne: dla uczniów i studentów naszego powiatu oraz dla studentów AGH w Krakowie, w ramach którego od 1996 roku przyznano pomoc stypendialną 72 studentom na kwotę 118 tys. zł. Od tego czasu złożono 2816 wniosków o stypendium, z tego przyznano 1293 stypendia (dotyczy to tylko funduszu jarosławskiego).

Poza działalnością edukacyjną, fundacja udziela się charytatywnie, Wiesław Kiełbowicz ocenia tę pomoc jako najtrudniejszą. Wśród wielu inicjatyw znalazły się:

- akcje dożywiania dla osób najbardziej potrzebujących (po 2 latach to zadanie przejął z powodzeniem Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej),

- wypłata zapomóg,

- organizacja paczek świątecznych dla najbiedniejszych oraz spotkania świąteczne,

- wsparcie finansowe dla Towarzystwa Brata Alberta, świetlic środowiskowych, ofiar powodzi w Gorzycach (2010),

- dofinansowanie (100 tys. zł)  jarosławskiego hospicjum.

Fundacja udziela się także na płaszczyźnie patriotyczno-kulturalnej wspierając m.in.:

- festiwal piosenki żołnierskiej im. Michała Zielińskiego (od czterech lat organizuje go MOK w dniu 11 listopada),  

- budowę pomnika katyńskiego przy kościele pw. Chrystusa Króla - w większości sfinansowany przez fundację (ponad 120 tys. zł),

- konkurs wiedzy o zbrodni katyńskiej w LO im. M. Kopernika,

- fundacja dołączyła do akcji sadzenia dębów pamięci w ramach akcji Parafiady Katyń - ocalić od zapomnienia. Posadzono już ich kilkanaście w naszym powiecie,

- organizacja wycieczki do Katynia i innych miejsc pamięci narodowej,

- organizacja Dnia Sybiraka i Weterana.

Za swoją działalność patriotyczną fundacja została uhonorowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem (październik 2009) PRO MEMORIA oraz Honorową Odznaką Sybiraka - przez Zarząd Główny Związku Sybiraków.

Fundacja jako jedna z nielicznych w województwie prowadzi działalność gospodarczą, nie można więc odpisać na jej rzecz 1 %.

W jubileuszu uczestniczyli m.in.: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, ks. prałat Marian Bocho - proboszcz parafii pw. Bożego Ciała, działacze Fundacji, a także wykładowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie prof. dr hab. Bronisław Barchański oraz prof. dr hab. inż. Zbigniew Kąkol - Członek Rady Fundacji.

  
Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(21.02.2012 | aktualizacja 23.02.2012 08:48)
Archiwum
Grudzień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31