Wizerunek Jarosławia od 24.01.br. oficjalnie widnieje na dwuzłotówce. 1.100 000 takich egzemplarzy wybiła bowiem Mennica Polska w ramach serii numizmatycznej: "Historyczne Miasta w Polsce". Uroczysta promocja miała miejsce wczoraj, 26 stycznia z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego prof. Leszka Balcerowicza.
Wszystko rozpoczęło się przed południem w Muzeum - Kamienicy Orsettich na jarosławskim Rynku. Tutaj witany przez właściciela kamienicy Wilhelma Orsettiego (w tej roli aktor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie Piotr Napieraj), profesor Balcerowicz wysypał z zabytkowej skrzyni złote monety. "Mieszkańcy Jarosławia, przywiozłem wam monety na znak dostatku, w jakim żyć od dzisiaj będziecie" - takie zdanie usłyszeliśmy z ust Prezesa Narodowego Banku Polskiego po przywitaniu go chlebem i solą. Miejsce uroczystego odsłonięcia dwuzłotówki - Muzeum - Kamienicy Orsettich (perełka renesansu) nie było przypadkowe, ten bowiem budynek widnieje na rewersie "jarosławskiej" monety.
Gospodarzem spotkania był Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski, uroczystościom towarzyszyli przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego: Wicewojewoda Dariusz Iwaneczko, Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Wojewódzkiego: Krzysztof Kłak, Dyrektor Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie: Leokadia Wanatowicz, Władze Powiatowe: Starosta Tomasz Oronowicz i Wicestarosta Janusz Kołakowski, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz, przedstawiciele duchowieństwa z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - Archiprezbiterem Jarosławskim, stowarzyszeń jarosławskich, środowisk oświatowo - edukacyjnych i inni.
Po krótkich słowach powitania prof. Leszek Balcerowicz spotkał się z dziennikarzami; wejście Polski do strefy EURO, zmniejszenie podatków oraz komentarz budżetu na 2006 r. to tematy, które zdominowały konferencje prasową.
Przebieg wizyty Leszka Balcerowicza w Jarosławiu był bardzo ciekawy. Profesor poza pobytem w Muzeum i promocją monety, spotkał się z władzami na czele z rektorem dr. Romanem Fedanem i studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, gdzie w auli uczelni wygłosił wykład "Po co nam ekonomia?".
Po wykładzie zwiedził (tylko niektóre niestety) ważne historycznie miejsca dla Jarosławia, m.in. rynek i trasę podziemną, bazylikę Matki Bożej Bolesnej w Jarosławiu, opactwo ss. benedyktynek - na którego wzgórzu mieściło się najpierw miasto. Jarosławskie obiekty rzeczywiście bardzo zainteresowały Prezesa NBP. Wizyta w tzw. "czarnej kaplicy" na terenie opactwa ss. benedyktynek, w której zachowane jest sklepienie ceglane zupełnie stopione podczas eksplozji ładunków wybuchowych złożonych w kaplicy przez Niemców podczas II wojnie światowej, czy wizyta w kościele oo. dominikanów, gdzie znajduje się ołtarz relikwii z początku XVIII mieszczący w sobie relikwie niemal dwustu świętych podkreślały bogatą historię Jarosławia. Duże zainteresowanie Prezesa NBP prof. Leszka Balcerowicza wzbudziły także jarosławskie podziemia.
Jako ekonomista nie omieszkał spotkać się z przedsiębiorcami. Następnie w sali narad miejscowego Ratusza w towarzystwie przedstawicieli duchowieństwa na czele z ks. prałatem Andrzejem Surowcem - Archiprezbiterem Jarosławskim, władz powiatowych i służb mundurowych otrzymał prestiżową nagrodę Burmistrza Miasta - statuetkę Jarosława 2006 w dziedzinie promocji miasta Jarosławia. Nagrodę odebrał z rąk Burmistrza Janusza Dąbrowskiego.
Prezes Narodowego Banku Polskiego został poproszony o wręczenie nagrody Stowarzyszenia "Euroregion Karpaty Polska" Burmistrzowi Jarosławia Januszowi Dąbrowskiemu za skuteczność w pozyskiwaniu funduszy unijnych w ramach współpracy transgranicznej.
Ppłk Kazimierz Piotrowicz dowódca Garnizonu Jarosław uhonorował Prezesa NBP Aktem Nadania Ciupagi Podhalańskiej XIV Dywizjonu Artylerii Samobieżnej.
Ppłk Kazimierz Piotrowicz poprosił prof. Leszka Balcerowicza o towarzyszenie przy wręczaniu Aktów Nadania Statuetki Podhalańczyka dowódcy 14 dywizjonu artylerii samobieżnej Ks. mjrowi Andrzejowi Surowcowi, posłom IV kadencji Alicji Lis i Wojciechowi Domaradzkiemu, panom: Mariuszowi i Andrzejowi Szarek, Urzędowi Miasta Jarosławia.
"Jestem bardzo zadowolony z tej wizyty, mają tu Państwo wiele historycznych, pięknych obiektów, Jarosław tętni życiem, edukacją. Mam nadzieję, że spotkamy się znowu niedługo" - podsumował wizytę prof. Leszek Balcerowicz.
Zwieńczeniem wizyty Prezesa w Jarosławiu było wręczenie uczestnikom dwóch konkursów towarzyszących promocji monety nagród na hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jarosławiu.
"Rok 2006 rozpoczął się dla nas bardzo intensywnie, odsłonięcie monety przez Pana Prezesa Narodowego Banku Polskiego w Muzeum - Kamienicy Orsettich oraz promocja serii numizmatycznej "Historyczne Miasta w Polsce" z wizerunkiem Jarosławia stawia nas obok innych miast Rzeczypospolitej, które odegrały istotną rolę w dziejach Polski" -w ten sposób podsumowuje wizytę prof. Leszka Balcerowicza w Jarosławiu Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski.
Ogólnopolska emisja monet rozpoczęła się we wrześniu ubiegłego roku, Gniezno inaugurowało serię "Historyczne Miasta w Polsce", a łącznie 32 miasta (dotychczas nie widniejące na żadnej z monet) uwiecznione zostaną na dwuzłotówkach. Projektantem rewersu ze stylizowaną kamienicą Orsettich na monecie Jarosław (innego dla każdego z 32. miast) jest Andrzej Nowakowski, awers jednakowy dla wszystkich monet zaprojektowała Ewa Tyc - Karpińska i przedstawia fragment muru miejskiego z blankami oraz bramą o rozwartych wrotach, z uniesioną kratą, w centralnej części wizerunek orła ustalony dla godła RP. Monety te są oficjalnym środkiem płatniczym o nominalnej wartości dwóch złotych polskich.