Uroczystości Katyńsko-Smoleńskie w Jarosławiu obchodzone są w kościele pw. Chrystusa Króla w Jrosławiu. Tutaj od 2005 roku znajduje się Pomnik Katyński upamiętniający ofiary bestialstwa Rosjan z 1940 roku, a szczególnie Polaków związanych z Podkarpaciem oraz od 2010 roku ofiary katastrofy samolotu TU 154 z 10 kwietnia 2010 roku.
W uroczystoścach uczestniczyli duchowni na czele z ks. bp. Marianem Rojkiem, burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca Bogdan Wołoszyn, sekretarz Jan Biłas, radni miejscy, Wiesław Bek - reprezentujący Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele starostwa, instytucji samorządowych i powiatowych, służb mundurowych oraz Kompania Honorowa WP i orkiestra 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, jarosławscy uczniowie szkół średnich, podstawowych i gimnazjalnych, a także reprezentacja PWSTE na czele z rektorem prof. Wacławem Wierzbieńcem. Nie zabrakło także przedstawicieli stowarzyszeń i fundacji, w tym Fundacji Pomocy Edukacyjnej im. H i T. Zielińskich w Jarosławiu (fundatora Pomnika), Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Rodzin Katyńskich, Związku Sybiraków i innych.
Pod pomnikiem odbył się Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie kwiatów i wiązanek.
Stefania Majsterkiewicz, której ojciec jest jedną z tysięcy ofiar mordu katyńskiego, jako przedstawicielka Rodzin Katyńskich opowiedziała historię swojego życia naznaczonego smutkiem i żałobą.
Archiprezbiter ks. prałat Andrzej Surowiec jako gospodarz miejsca przybliżył historię powstania Pomnika Katyńskiego w Jarosławiu oraz zaprosił do udziału podczas Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego w Jarosławiu 11 i 12 maja br., który stanowi 2. część obchodów rocznicy katyńsko-smoleńskiej tragedii narodowej.
W tegorocznych obchodach udział wzięła także siostra śp. gen. Kazimierza Gilarskiego pochodzącego z Rudołowic koło Jarosławia - dowódcy Garnizonu Warszawa, który zginął w katastrofie smoleńskiej dwa lata temu.